De Oosterschelde 1 culinair Gebruiken Van alle Zeeuwse wateren is de relatie van de ZMf met de Oosterschelde misschien wel de meest intense. De voorgangers van de vereniging kennen hun ontstaan in de strijd tegen de volledige afsluiting van deze zeearm. Door de uiteindelijke keuze voor een halfopen verbinding met de zee is een op meerdere terreinen waardevol gebied behouden. Mosselen en oesters Ansjovis en kreeft Kreeft uit de Oosterschelde. (Foto: Joop Wolterbeek) Bouke Kromhout van der Meer De natuurwaarde van de Oosterschelde is boven alle twijfel verheven. Na het bouwen van de Oosterscheldekering was de voormalige zeearm een gebied met minder getij en kleiner in oppervlakte. Anders dan wanneer de open verbinding volledig in stand was gebleven, maar ook zeer waardevol. Het is niet voor niets dat veel duikers uit binnen- en buitenland het natuurschoon onder water komen bewonderen. Ook met de zeehonden op de zandplaten heeft Zeeland een toeristi sche trekpleister van formaat. Op de aan de Oosterschelde grenzende zuidkust van Schouwen en Tholen heeft de afgelopen jaren waardevolle natuurontwikkeling plaatsgevonden: Plan Tureluur. Behalve deze natuurwaarden kent de Oosterschelde ook een grote gebruiks waarde. Naast het al eerder genoemde (duik)toerisme is de Oosterschelde ook van groot belang voor de voedselvoor ziening. Bekend zijn het verwateren en opkweken van de, tot ver over de lands grenzen beroemde, Zeeuwse mosselen en oesters. In de loop der jaren heeft de ZMf zich intensief bezig gehouden met het beschermen van het gebied tegen een al te intensief gebruik voor deze teelt van schaaldieren. Het broze evenwicht dat thans ontstaan is, dient gekoesterd te worden. Niet alleen de traditionele oesters en mos selen dragen bij aan de 'culinaire' waarde van de Oosterschelde. Een bijzonderheid is de weervisserij: het vissen op ansjovis. Vroeger werd dat veel gedaan, tegen woordig is er nog maar één familie actief in deze bijzondere vorm van seizoens gebonden visserij. De kreeftenvangst behoort ook tot de meer traditionele vis serijen. De opening van het seizoen, de in scène gezette vangst van de eerste kreeft is voor vele notabelen een gelegenheid om 'in beeld' te komen. 8 wantij juni 2015

Wantij | 2015 | | pagina 8