Natura 2000 Oosterschelde Zeewierburger Zandhonger Activiteiten JJ- V ---- - - /--i k- i - - - - - - - Oppervlakte: 36.577 ha. Enige doelsoorten: gewone zee hond, noordse woelmuis, bontbek- plevier, dwergstern, grote stern, kluut, tureluur. Niet alleen traditionele gebruiken bepa len de culinaire waarde. De afgelopen jaren zijn er steeds meer (proefprojec ten opgezet die gebruik maken van het zuivere water uit de Oosterschelde. Voor beelden zijn een bakkerij die zijn brood met het water maakt en de vis- en zager kwekerijen die hun producten opkweken in het Oosterscheldewater. Heel actueel is de zeewierburger waar een saus bij geser veerd wordt die gemaakt is met toevoe ging van zeesla uit Zeeland. Om de natuurwaarde van de Ooster schelde te behouden, zal deze beschermd moeten worden tegen bedreigingen. Rijkswaterstaat heeft de afgelopen jaren twee proeven gehouden met het aan brengen van zand op de platen. Dit als maatregel om de zogenaamde 'zandhon ger', een actuele bedreiging, tegen te gaan. In het Natura 2000-beheerplan is de maatregel opgenomen om in de periode 2015-2025 zandsuppletie toe te passen op de Roggenplaat. Dit alleen is echter niet voldoende om de waarde van de Ooster schelde ook in de toekomst te behouden. Maatschappij en economie blijven zich ontwikkelen en zullen een beroep doen op het gebruik van de Oosterschelde. Het beheerplan Natura 2000 bevat hand vatten om nieuwe bedreigingen door meer gebruik van de voormalige zeearm tegen te gaan. In het plan staat duidelijk omschreven wat wel en wat niet is toe gestaan bij het gebruik van de Ooster schelde. Aan de andere kant hebben we te maken met een realiteit dat er al volop gebruik gemaakt wordt van het gebied. Houdt het beheerplan Natura 2000 dan in dat er geen activiteiten mogen plaats vinden? Nee, dat niet, de plannenmakers hebben wel degelijk oog voor de realiteit en het huidige gebruik. De meeste huidige activiteiten kunnen gewoon doorgaan. De toekomst zal ons leren wat voor bedrei gingen en ontwikkelingen het gebied zal kennen. En hoe we daar mee om kunnen gaan zodat de natuurwaarden en de eco nomische belangen beiden hun plek kun nen hebben. Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantijredactie. - - ;-T? - 7?; rr - - - - - i -rT" wantij juni 2015 if 9

Wantij | 2015 | | pagina 9