Leo Vorthoren is als beleidsmedewerker van de ZMf regelmatig betrokken bij het ontwikkelen van visies. Hij zegt: 'Het ontwikkelen van visies wordt door de ZMf bij voorkeur in samenwerking met andere organisaties gedaan. Dat heeft verschillende redenen. Visie-ontwikkeling kost menskracht en geld en dat is nu eenmaal beperkt beschikbaar. Bovendien heb je zelf niet overal evenveel verstand van en moet je kennis en ervaring van elders benutten. Strategisch kan het ook slim zijn om krachten te bundelen en als één front te opereren/ Coalitie Delta Natuurlijk Kustvisie Peter Louwerse en Saskia Freericks De ZMf coördineert de samenwerking tussen groene organisaties in Zeeland (Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonu menten, Staatsbosbeheer, Wereld Natuur Fonds, Landschapsbeheer Zeeland, IVN). De ZMf is daardoor in staat de stem van deze organisaties te bundelen en daar mee de bescherming van natuur te ver sterken. De ZMf is een vereniging met in totaal 26 lidorganisaties wiens belangen wij behartigen. De coördinerende rol van de ZMf vormt een brede basis om ontwik kelingen op 'groen' snel te kunnen signa leren en van daaruit richting Provincie en andere partijen acties te kunnen initiëren of ondernemen. De Coalitie Delta Natuurlijk (CDN) is een samenwerkingsverband van tien natuur- en milieuorganisaties in de Delta, dus inclusief Brabant en Zuid-Holland, waarin de ZMf deelneemt. De CDN streeft naar een ecologisch gezonde en veerkrachtige Delta. Wouter van Zandbrink is voorzitter van de CDN. Ook hij benadrukt het belang van een gezamenlijke visieontwikkeling: 'Je benut de deskundigheid en de net werken van tien organisaties. Daarmee hebben we aantoonbare invloed tot in Den Haag.' Van Zandbrink onderkent dat er heus wel verschillen zijn tussen natuur- en milieuorganisaties. 'Maar daar kom je meestal wel uit. Een voorbeeld hiervan is het plaatsen van windturbines. Dat heeft uiteindelijk geleid tot concentratiegebie den.' In CDN-verband speelt ook de discussie over het Volkerak-Zoommeer voor het terugbrengen van een beperkt getij en het op termijn verzilten van deze wate ren. 'Ook bij deze visieontwikkeling waren er verschillen, maar we zijn uiteindelijk tot consensus gekomen die naar de overhe den toe erg effectief is geweest', zegt de voorzitter van de Coalitie Delta Natuurlijk. Het ontwikkelen van de Kustvisie is in CDN-verband uitgevoerd. Wouter van Zandbrink herinnert zich nog goed dat de bouw van een zogenaamd 'Ecohotel' de aanleiding was. 'Dit bleek een recreatie park te worden met 72 strandvilla's in een ongerepte, natte duinvallei. Dat was aan leiding om in actie te komen. Het voordeel is dat we elkaar als CDN-organisaties ken nen. Bovendien waren de verschillen in zienswijze bij dit thema klein en kon een snel traject doorlopen worden. 'Maar ik moet ook zeker de redactie van Wantij een compliment geven,' vervolgt Wouter van Zandbrink. 'Het themanummer Recre atieve wildgroei aan de kust van decem- 12 j wantij november 2015

Wantij | 2015 | | pagina 12