'We hebbep aantoonbare invloed tot in Den Haag' Bescherm de kust Coördi natieover leg 'Natuur monumenten en ZMf vonden elkaar snel,op dit thema' Kust bij Domburg. (Foto: Loes de Jong) Wouter van Zandbrink ber 2014 heeft enorm veel publiciteit gekregen. Dat heeft al geleid tot beleids voornemens in de collegeprogramma's van de Provinciale Staten in Zeeland en Zuid-Holland!' Een van de partners waarmee de Kustvisie wordt ontwikkeld, is Natuurmonumen ten. Hanneke Mesters van Natuurmonu menten: 'Bij de Kustvisie waren er diverse signalen over de vele bouwprojecten die in veel kustgemeentes op stapel staan. Mensen van verschillende natuur- en milieuorganisaties, waaronder Natuurmo numenten en ZMf, vonden elkaar snel op dit thema. Er kwam geld beschikbaar en op basis van input van alle betrokkenen werd een rapportage opgesteld. Door de grote mate van eensgezindheid tussen de samenwerkende partijen is in een half jaar tijd begin september de Kustvisie gepubliceerd.' Leo Vorthoren voegt toe: 'Sinds 2013 kwamen de grootschalige recreatieve ontwikkelingen door heel Zeeland ineens in een stroomversnelling. De ZMf zat daar steeds bovenop, maar doordat deze ont wikkelingen op verschillende locaties in Zeeland plaatsvonden en we daarbij steeds weer met andere partijen samen werkten, was het moeilijk om een vuist te maken. Bij de bouw van huisjes op het Sophiastrand bijvoorbeeld, trokken we op met het Zeeuwse Landschap, bij de ontwikkelingen rondom het Greve- lingenmeer met NLGO en de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, bij de ontwikkelingen aan de Veerse Dam met Staatsbosbeheer. Vorig jaar heb ik de ver schillende bouwprojecten op een rij gezet en een notitie opgesteld met de oproep om gezamenlijk tegen kustverrommeling op te trekken. De kustontwikkelingen zijn inmiddels zo grootschalig geworden, dat iedere organisatie er een keer mee te maken krijgt. We zijn nu gestart met de 'Bescherm de kust'-campagne waarbij we samen met zes organisaties optrek ken. Daarbij benoemen we niet meer de individuele ontwikkelingen maar juist het totaalbeeld. Door samen op te trekken, reiken onze stem en invloed véél verder.' In het tweemaandelijkse Coördinatieover- leg, waarin onder voorzitterschap van de ZMf de professionele Zeeuwse natuuror ganisaties vertegenwoordigd zijn, worden alle belangrijke binnendijkse ontwikkelin gen in Zeeland doorgenomen. Het gaat met name over beleidsbeïnvloeding richting Provincie of Waterschap. Door onderlinge kruisbestuiving ontstaan soms nieuwe ideeën, die bij voorkeur tot een gezamenlijke visie leiden. Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. Saskia Freericks is communicatie coördinator bij de ZMf. Hanneke Mesters over de Kustvisie Wouter van Zandbrink, Coalitie Delta Natuurlijk. Hanneke Mesters, Natuurmonumenten. wantij november 2015 ([13 i

Wantij | 2015 | | pagina 13