Samen aan tafel, maar niet meer bij de Raad van State De ZMf en het stimuleren van een duurzaam bedrijfsleven 'We worden geprikkeld anders tegen zaken aan te kijken' Welk bedrijf vragen we naar de contacten met de ZMf en hoe het omgaat met duurzaamheid? Het wordt ICL-IP Terneuzen. De naam zal niet iedereen bekend voorkomen, maar dat ligt misschien anders bij de naam die het bedrijf tot 2005 voerde: Broomchemie. Vroeger bekend of ook wel berucht vanwege al dan niet vermeende lozingen op de Schelde en de milieubelastende vlamvertragers. Gespannen verhouding Recycling Opslag duurzame energie Edie Engels Gerda Spaander Maar nu door de ZMf aanbevolen als een bedrijf dat beslist op de goede weg is. Overigens stinkt het er wel eens, maar dat komt door de naastgelegen waterzui vering. De huidige naam staat voor Israël Chemicals Ltd. (de naam van het moe derbedrijf) Industrial Products. Want de grondstof komt uit de Israëlische Dode Zee, die vol broomhoudend zout zit. We spreken met Edie Engels, Managing Director of algemeen directeur. 'Hoe we de ZMf vroeger tegenkwamen? Dat was vooral bij de Raad van State, als de ZMf met name bezwaar maakte tegen onze emissies of nieuwe producten. We hadden een gespannen verhouding met de ZMf en andere non-gouvernementele organisaties. Maar nu zijn we zelf veel opener, we hebben niets te verbergen, en we zijn trots op wat we doen. Tegen woordig zitten we op een andere manier samen aan tafel, al denkt de ZMf nog steeds iets anders over onze portfolio dan wij zelf. We zitten samen in het overleg Vitaal Sloegebied en Kanaalzone, nemen deel aan masterclasses waar ook de ZMf bij betrokken is, evenals het onderzoek van CE-Delft naar een duurzame toekomst van de Zeeuwse havens en industrie. We worden hierdoor geprikkeld anders tegen zaken aan te kijken. De ZMf doet soms nuttige suggesties op het gebied van nieuwe maatschappelijke ontwikkelingen zoals de circulaire economie. Je kunt tegen het gebruik van broom heel verschillend aan kijken. Edie Engels her innert zich een bezoek van Greenpeace, die wilde al het industriële broom liefst de wereld uit hebben. 'Maar weet je dat er meer broomzouten vanuit de Alpen onze kant op komen dan uit de industrie?' In ieder geval doet het bedrijf er thans veel aan om zinvolle producten te maken, het energieverbruik te beperken en uit stoot naar lucht en water zoveel moge lijk te voorkomen. En om broom terug te winnen als het product afval is geworden. Engels: 'Dat doen we niet omdat broom een schaarse grondstof is. Met het zout in de Dode Zee kunnen we nog duizenden jaren vooruit. Het is niet wettelijk ver plicht. In deze recycling investeerden we zo'n 25 miljoen euro, dat verdienen we voorlopig niet terug. Maar we vinden het onze maatschappelijke verantwoordelijk heid om onze afnemers de mogelijkheid te geven hun reststromen weer nuttig aan te wenden.' ICL kijkt vooruit. Het zag er naar uit dat de broomhoudende vlamvertrager HBCD in 2015 verboden zou worden. Daar heeft Engels niet op gewacht. 'Samen met DOW Edie Engels. (Foto: Gerda Spaander) 14) wantij november 2015

Wantij | 2015 | | pagina 14