Frisse denker zijn we gaan werken aan een vervanger. We hebben een nieuwe vlamvertrager ontwikkeld die in alle opzichten beter is, die afvalvrij geproduceerd kan worden en met water als oplosmiddel. Het verbod is uitgesteld, maar wij produceren het nieuwe product, en in Israël gaan ze dat ook doen.' En dan zijn er de 'flow-cells', zo geheten naar hun vloeibare inhoud. Engels: 'ICL heeft deze batterijen in Terneuzen ont wikkeld, omdat er bij de opwekking van duurzame energie behoefte is aan opslag. Energieopwekking door windmolens en zonnepanelen is niet goed te plannen, zoals dat in energiecentrales wel het geval is. Om te voorkomen dat er veel onnodige reservecapaciteit achter de hand wordt gehouden, moet de energie opgeslagen kunnen worden. In deze flow-cells kan dat in grote hoeveelheden. En ze gaan tot twintig jaar mee. Als het ons lukt de levensduur langer te maken, doen we dat. De gebruikte stoffen winnen we aan het einde van hun levenscyclus uiteindelijk terug.' We lopen nog even door de laboratoria waar de nieuwe producten worden ont wikkeld. 'We zijn een flexibel bedrijf, en als we denken dat we een zinvol product kunnen ontwikkelen, is de kans groot dat we het ook kunnen realiseren. Het klinkt allemaal mooi, maar is het echt zo positief? Tjeu van Mierlo noemt des gevraagd Edie Engels een frisse denker, die niet voor de show naar duurzaamheid streeft. Dat blijkt ook uit zijn rol als voor zitter van het overleg Vitaal Sloegebied en Kanaalzone, en het feit dat hij ook andere bedrijven de duurzame kant uit duwt. 'We hebben gezamenlijke uitgangspunten en werken constructief samen.' Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. juni 2015 Locatie van ICL langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen. (Foto: ICL)

Wantij | 2015 | | pagina 15