Overleven als gemeen schappelijk doel Natuurlijk De drang tot overleven is een oer gegeven, dagelijks zet elk wezen op aarde zich in er de volgende dag ook nog te zijn. Noem het een gemeen schappelijk doel, dat individueel of samen nagestreefd wordt. De symbiose van ongelijksoortige organismen is een ultiem voorbeeld van samenwerken. Bodem Harry Raad Symbioseknolletje els (Foto: Harry Raad) meer te vinden. Paddenstoelenkenners signaleren het wegebben van die vitali teit bovengronds. De relatie tussen de bomen en deze schimmels wordt geluk kig als een belangrijk gegeven onderkend nu ook de vitaliteit van bos en natuur in het geding is. In het kader van de nati onale Programmatische Aanpak Stikstof wordt aan oplossingen gewerkt. Hebben die schimmels ook last van de stikstof uit de knolletjes van els en bacte rie? Zover zal het in de natuur niet gaan, tenslotte moet de els ook zijn mycor- rhizaschimmels te vriend houden. Die meervoudige samenwerking legt hem overigens geen windeieren, het gaat met deze boom nog steeds prima. Harry Raad is actief in de KNNV afdeling Bevelanden In de biologieboekjes wordt de term symbiose uitgelegd als 'samenwerken tot wederzijds voordeel'. Beide partijen zijn elkaar van dienst voor het in stand houden van de actuele levensfuncties. We nemen altijd maar aan dat daar ver der niet bewust over wordt nagedacht. Symbiose vindt in de natuur op velerlei wijze plaats. Talloze organismen hebben ermee te maken, en niet in de laatste plaats, wij mensen. Dat zit hem vooral in het onzichtbare, met inschakeling van allerlei micro-organismen. In dit korte bestek is de symbiose van zwarte els en een stikstofbacterie een voorbeeld. Boomwortels en bacterie maken contact met elkaar in de bodem en wisselen het nodige uit. De boom krijgt stikstof en de bacterie ontvangt voedsel in de vorm van suikers. Van die samenwer king zien we niets. Het geheim wordt pas blootgelegd als we in de bodem wortels opgraven. Wortels van circa een halve centimeter dik tonen symbioseknolletjes van hooguit een paar centimeter in door snee. Het knolletje laat zich ontleden als een kluwen verdikte 'worteltjes'. Wie denkt dat daarmee het geheim van de bodem is ontrafeld, komt bedrogen uit. Allerlei planten, en vooral bomen, zoeken contact met bodemorganismen om samen beider leven te veraangena men. Zo is er ook een hele groep schim mels actief in die rol. Zeker op arme bodems zijn hun eigenschappen onmis baar. Het blijkt helaas dat de huidige stikstofdepositie hierbij zwaar roet in het eten gooit. Vele zogenaamde mycor- rhizaschimmels functioneren niet meer optimaal; wat heet, ze zijn gewoon niet 18) wantij november 2015

Wantij | 2015 | | pagina 18