De ZMf kan en wil het niet alleen Draadwerk De ZMf kan en wil het niet alleen De ZMf en de beïnvloeding van de politiek Samen zoeken naar een oplossing De ZMf en publieksacties Eikaars sterke kanten benutten De ZMf en het ondersteunen van actiegroepen Van acties tegen kernenergie tot bescherm de kust Zeeland verbeeld Zee als thema De ZMf en visievorming op ruimtelijke kwaliteit Het is slim om de krachten te bundelen De ZMf en het stimuleren van een duurzaam bedrijfsleven Samen aan tafel, maar niet meer bij de Raad van State De ZMf en de relatie met de chemische industrie Van argwaan naar vertrouwen Natuurlijk Overleven als gemeen schappelijk doel Berichten 'En ik kan het niet alleen. Ik kan er niet omheen. Ik kan het niet alleen.Deze tekst van De Dijk zingt door mijn hoofd, als ik deze intro schrijf. In onze netwerksamenleving bereik je niets zonder samenwerking. Als je samenwerkt, ontstaat er een relatie. Je beïnvloedt elkaar, stimuleert, ondersteunt, activeert. Met wie doet de ZMf dat allemaal, samenwerken? En hoe verhouden de partijen zich tot elkaar? Dat is het thema van deze Wantij. Aard van de relatie De voetafdruk Werkgeversvoorman Wies Saman Loes de Jong Willem de Weert Bouke Kromhout van der Meer Willem de Weert Rob Kregting Loes de Jong Peter Louwerse en Saskia Freericks Gerda Spaander Willem de Weert Harry Raad Saskia Freericks Willem de Weert De ZMf is een koepelorganisatie en vertegenwoordiger van 26 regio nale natuur- en milieugroepen in Zeeland. Met al die groepen is er samenwerking en afstemming. Er zijn ook honderden individuele leden, wat bijzonder is voor een milieufederatie. Groepen en indivi duele leden worden twee keer per jaar uitgenodigd voor een leden vergadering om plannen en standpunten te bespreken. Ook houdt de ZMf regelmatig regiobijeenkomsten. Belangrijk, want de regio is de achterban van de ZMf. Maar over die samenwerking gaan we het deze keer in Wantij niet hebben. Ook gaan we het niet hebben over de samenwerking met de natuur- en milieufederaties in de andere provincies. Over welke samenwerking hebben we het dan? In deze Wantij willen we, naast de vaste rubrieken, in kaart bren gen met welke andere organisaties de ZMf in Zeeland een relatie heeft. Dat blijken er heel wat te zijn, te veel voor twintig bladzijdes. Daarom hebben we een selectie gemaakt, en wel naar de aard van de relatie. We kwamen tot de volgende indeling: de beïnvloeding van de politiek, het stimuleren van het duurzame bedrijfsleven, het ondersteunen van actiegroepen, de ontwikkeling van visies op de ruimtelijke kwaliteit en de beïnvloeding van het publiek. We spra ken met gedeputeerden, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, actievoerders, vrijwilligers en met deelnemers aan publieksacties. Zo ontstond een beeld van de positie die de ZMf anno 2015 inneemt in de Zeeuwse samenleving. Niet volledig, maar een staalkaart. M Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Gerda Spaander wantij november 2015 f 3

Wantij | 2015 | | pagina 3