'Ik zie de ZMf als een kennisinstituut' 'Ik geloof in de kracht van de samenleving' Gedeputeerde Ben de Reu: Gedeputeerde Carla Schönknecht: Bundeling van organisaties Agenda (Foto's: Mechteld Jansen) bezuinigingen op de provinciale subsidies een jaar of wat geleden, kregen we een brief van de Brabants-Zeeuwse Werkgeververeni ging (BZW). In deze brief sprak de BZW haar waardering uit over de ZMf als kennisinsti tuut. En daarin zie ik ook de grote waarde van de ZMf: een kennisinstituut.' De federatie kent 26 lidorganisaties op het gebied van natuur en milieu. Voor een politicus wel zo fijn om niet met al die organisaties apart aan tafel te moeten zit ten. Heel af en toe heeft een lidorganisatie een standpunt dat lijkt af te wijken van de ZMf-lijn. Dat bevreemdt De Reu: 'Ik vind het wat vreemd dat de ZMf betrokken is bij het opzetten van windparken, maar dat er toch een organisatie, die lid is van de federatie, bezwaar maakt tegen de bouw van windmolens vanwege het gevaar voor de vogels.' Gelukkig komt dit niet vaak voor en zijn de gedeputeerden blij met de overkoepelende rol die de ZMf heeft. Om met Schönknecht te spreken: 'Door de bundeling hebben we te maken met des kundigheid bij de gesprekspartner.' De ZMf praat niet alleen mee over onder werpen die al op de agenda van de Provin cie staan, maar draagt ook zelf onderwerpen aan en dat wordt gewaar deerd. De Reu noemt als voorbeeld het Zeeuws Offshore Wind Project (ZOWP). Dit is een initiatief van zes Zeeuwse par tijen: DELTA, Heerema, Zeeland Seaports, Verbrugge, Zeeuwind en de ZMf. 'Zon- ne-energie is ook zo'n onderwerp dat door de ZMf op de agenda is gezet', ver telt Carla Schönknecht. Beide gedeputeerden hebben nog maar een paar keer met de nieuwe ZMf-direc- teur Mare Argeloo gesproken. Maar na de eerste gesprekken blijkt dat de lijn van Tjeu van Mierlo, die als een prettige gesprekpartner werd ervaren, wordt voortgezet. Schönknecht en De Reu zijn tevreden over de samenwerking met de ZMf. Valt er dan helemaal niets meer te wensen? De Reu: 'Ik hoop dat de ZMf zo door blijft gaan en niet de weg terug gaat naar het activisme.' Schönknecht: 'Het zou aan te raden zijn dat de ZMf ons ook mee laat praten over hun plannen. Dan kunnen de feitelijkheden vanaf het begin juist vastgesteld worden. We zijn tenslotte samen aan het zoeken naar oplossingen.' Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantijredactie. wantij november 2015 f 5

Wantij | 2015 | | pagina 5