Actie voor behoud Nollebos Actie 'Save Our Surfspot Brouwersdam' Actie tegen strandhuizen Schouwse kust Actie voor natuurbescherming Walcheren Surfers bij de Brouwersdam. (Foto: Loes de Jong) Koosje Naudts voert actie voor het behoud van het Nollebos bij Vlissingen: 'Een aan tal maanden geleden, tijdens onze hand tekeningenactie, stuurde ik een mailtje naar de ZMf. Ik kreeg reactie van directeur Mare Argeloo: 'dat de ZMf niet specifiek inzoomde op één actie, maar zich wel met thema's als kusttoerisme bezighoudt.' We zijn absoluut geholpen door de ZMf. Het is fijn als zo'n grote organisatie achter je staat. Wij willen het Nollebos als natuur gebied handhaven. We willen hier geen Belgische toestanden.' Leo van der Maas en Jitske van Popering zijn verwoede surfers. 'De Brouwersdam vormt een internationale surfhotspot. Vooral de Grevelingenzijde biedt ideale surfomstandigheden. Het is er veilig voor beginners en biedt uitdaging voor gevor derde surfers. De wind en surfoever zijn zelfs zo optimaal, dat de Brouwersdam een internationale trainings- en wed strijdlocatie is voor surfers. Nu is precies deze locatie uitgekozen door Boskalis en Zeelenberg Architectuur om het villapark Brouwerseiland te bouwen: opgespoten eilanden met daarop een hotel en 375 dure villa's. Er is fel protest vanuit de sur fers. Want door Brouwerseiland verdwijnt 700 meter surfoever en door de hoge bebouwing van Brouwerseiland valt in het gehele surfgebied de wind weg. Het pro test is extra fel, omdat deze surfspot de allerlaatste locatie is aan de Brouwersdam waar nog géén vakantiepark is gebouwd. Ondanks het protest van duizenden sur fers, weigeren de ontwikkelaars tot nu toe om hun plannen aan te passen. De ZMf heeft bebouwing aan de kust op provin ciaal en nationaal niveau geagendeerd. Dit is erg waardevol. Wij kunnen met onze actie namelijk bij de lokale politiek duidelijk maken waarom Brouwerseiland niet past aan de Zeeuwse kust. En de ZMf vult dit aan door dit bij de provinciale poli tiek en via het initiatief www.bescherm- dekust.nl dit ook landelijk te agenderen.' Er zijn ook plannen om zestig strandhuis jes (slaaphuisjes) neer te zetten op de Schouwse kust. Hiertegen hebben Jim Sleicher en Jacques Middelhoek protest aangetekend. 'Ons burgerinitiatief is uit boosheid ontstaan. Rijkswaterstaat heeft de stranden verpacht aan het Water schap. Vroeger is er nooit sprake geweest van dit plan, nu ineens wel. Hoe kan dat? We hebben de ZMf benaderd. Die brengt groepen als de onze samen. Samen sta je sterker. Ook op andere eilanden speelt dit. Daarom hebben we een petitie opge steld die intussen al meer dan tweedui zend keer ondertekend is.' Tamme Seijnstra is lid van KNNV afdeling Walcheren. 'De KNNV houdt de vinger aan de pols bij plannen op Walcheren. Waar plannen een bedreiging vormen voor de kwetsbare natuur, dienen we bezwaar schriften in en gaan we in discussie met overheidsinstanties of andere beheer ders. Het gaat meestal om kleinschalige projecten. De ZMf heeft onvoldoende mogelijkheden om zo'n klein project te ondersteunen. Er is wel steun als een bepaald project vergelijkbaar is met pro jecten in andere regio's en het breder aangepakt kan worden.' Rob Kregting is lid van de Wantijredactie. wantij november 2015 9

Wantij | 2015 | | pagina 9