Oester De Zeeuwse Concertzaal in Middelburg zat ook bij de vijfde Thijs Kramerlezing met bijna 300 bezoekers weer vol. Dagvoorzitter en dichter Frank van Pamelen heette de gasten welkom: veel mensen uit de natuur- en milieubeweging, maar ook politici en mensen uit het bedrijfsleven. Gerda Spaani Gesloten is-ie, stil, en ruw van buiten En altijd met het water in de weer Gewassen is-ie hooguit uit de kluiten Gemazeld en gepokt juist des te meer Een hoornen huid verweerd door zand en zout Die het door kalkaanslagen moet ontgelden En laag voor laag voor laag is opgebouwd Uit Grevelingenmeer en Oosterschelde Bij de vorige lezingen was er na afloop commentaar van een panel. Dat was deze keer anders: het publiek werd verzocht na elk deel van de lezing te reageren op een stelling. Na het lezingdeel met positieve en negatieve cijfers over de stand van de natuur, was de vraag wie zich herkende in de volgende stelling: De biodiversiteit kan zich spectaculair herstellen, te beginnen in de Zeeuwse Delta. Dat kan leiden tot een verdubbeling van de soortenrijk dom op nationale schaal in de komende 15 jaar. Hier onderscheidden zich de optimisten van de pessimisten: 60 beaamde dit, de anderen wilden wellicht wel dat het zou gebeuren, maar vonden het minder waarschijnlijk. De eerste was: Ik herken mijn eigen jeugd in het verloren Zeeuwse paradijs (zoals Johan van de Gronden dat beschreef aan de hand van de boeken van Hans Warren). Via een razendsnelle stemming met kastjes bleek dat inderdaad voor de meeste toehoorders te gelden, al zal niet ieders jeugdparadijs in Zeeland hebben gelegen. Maar worstel je je door z'n schutschild heen Dan komt z'n weke binnenkant naar boven Een hart dat zacht is en dat je meteen In parelmoeren moeders doet geloven Van binnen is-ie tam, van buiten woester Een Zeeuw lijkt zwijgend sprekend op een oester Frank van Pamelen Ten slotte de laatste hoopvolle stelling: Zeeland staat aan de voor avond van een ware renaissance op het vlak van economie, ecologie en samenleving. De reacties leken op die van de vorige stelling: 56% voor, de rest had twijfels. Na afloop voegde ZMf-directeur Marc Argeloo zijn visie toe. Hij stelde dat de natuur de basis van alles is, en dat dit geen kwestie van emotie is maar van feiten. Hij riep op om de gedachte aan de rijkdom van vroeger, om te zetten in een lonkend perspectief voor de Zeeuwse delta, waarvan het belang zich via trekvogels uitstrekt van Canada tot Zuid-Afrika en tot het noordoosten van Azië. De middag werd beslo ten met Belgisch bier en biologische hapjes van stadsboerderij 't Hof Welgelegen uit Middelburg. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 10 wantij april 2016

Wantij | 2016 | | pagina 10