'Een landschap dat zijn uitdrukking vindt in symfonieën en orkestrale werken, poëzie, romans, gewoonten en rituelen is pas een bezield landschap' Klassiek van Dichtbij Klassiek van Dichtbij Water speelde een hoofdrol in de Thijs Kramerlezing. Er klonk ook veel water in de muziek die Maaike van der Heijst en Rien Balkenende in de Zeeuwse Concertzaal ten gehore brachten. Sonate Undine Maaike heeft een band met water: ze is geboren in Yerseke, als dochter van een oestervisser. Maar in de strenge winter van 1963, toen ze een paar jaar oud was, vroren alle oesters dood en stopten vader en opa met het bedrijf. Het gezin ver huisde, maar na haar muziekstudie keerde Maaike terug, nu als muziekdocente in Middelburg. Ook gaf ze les in Bergen op Zoom, Goes en Vlissingen, maar inmiddels is er door de bezuinigingen veel minder werk op de muziekscholen. 'Dat verdient onze sector niet. Er is te weinig maat schappelijke waardering voor muziek.' Maaike maakte van de nood een deugd en richtte met een aantal andere beroepsmu sici Klassiek van Dichtbij op. Dit bestaat uit drie kamermuziekensembles, waaronder het fluit-piano duo met Rien Balkenende. Klassiek van Dichtbij biedt daarnaast ver schillende schoolprojecten aan. Op die manier willen ze de klassieke muziek dichtbij scholieren brengen. En die zijn altijd erg enthousiast over de manier waarop ze bijvoorbeeld worden betrokken bij het 'Carnaval der Dieren' (Saint-Saëns) en 'Peter en de Wolf (Prokofiev). 'Er is inmiddels al genoeg onderzoek gedaan waaruit blijkt dat muziek goed voor ons is. Door bezig te zijn met muziek worden er meer verbindingen in onze her- De kop boven dit artikel is een citaat uit het boek Wijsgeer in het Wild van Johan van de Gronden. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. nis, waar Undine zich onder het bezoek mengt en verandert in twee stroompjes, die rondom het graf naar elkaar toestro men. Oftewel: het leven gaat altijd door. Voor meer informatie: www.klassiekvandichtbij.nl Gerda Spaander sens aangelegd, we worden er slim mer van en ontwikkelen ons breder en genuanceer der. Kinderen moeten meer muziekles krijgen. Met onze schoolprojec ten doen we daar in elk geval wat aan.' Maaike en Rien vertolkten Sonate Undine van Carl Heinicke. Maaike legt uit: 'Sonate Undine gaat over de onmogelijke liefde tussen waterwezens en mensen. Undine vindt haar menselijke liefde, maar het gaat fout: hij gaat vreemd. Daardoor moet hij sterven en gaat zij terug naar de zee. We speelden op de lezing het eerste en het derde deel. In het eerste deel wordt Undi ne's onderwaterwereld uitgebeeld. In het derde deel vinden de gelieven elkaar, maar klinkt er ook al een dreiging door.' We misten, gezien de tijd, nog de begrafe- wantij april 2016 11

Wantij | 2016 | | pagina 11