Johan van de Gronden, hoe denkt hij over natuur, het WNF, Suriname, zijn loopbaan en meer? En wat heeft hij voor toekomstplannen? Over dat alles sprak ik met hem in het klimaatvriendelijke kantoor van het Wereld Natuur Fonds in Zeist. Suriname Trots Bouke Kromhout van der Meer Als kind wist hij het al: filosoof wilde hij worden. Of dierenarts, dat leek hem ook leuk, het liefst als een soort Daktari. Dat lijken heel verschillende dingen, maar Johan zegt: 'Ik denk dat de bron bijna iden tiek is, de bron van verwondering. Filoso fen worden gedreven door verwondering en het vermogen om vragen te blijven stel len. De natuur, biologie, ecologie zijn een grote bron van verwondering. Je maakt onderdeel uit van iets groots. Er gaat eigenlijk geen dag voorbij dat ik denk: goh, wat zit dat verbluffend in elkaar.' Na zijn studie filosofie werkte Johan onder meer in Suriname, Denemarken en Zuid- Afrika. Daarover: 'Ik ben met alle drie de landen op een andere manier verbonden. Maar Suriname is mijn grote liefde, ik heb daar vier jaar gewoond. De uitbundigheid van de tropen is overweldigend. Het is één van de mooiste landen op aarde. 93 van het land bestaat uit bos, oorspronkelijk bos. En er is een wilde kust. Geen hotels, maar mangroven en modderbanken, vrij stromende rivieren. Ik hou ook enorm van de smeltkroes in Caraïbische landen: Javaans, Creools, Hindoestaans, diverse Indiaanse groepen. Een heel bijzondere samenleving. Het was mijn eerste job in het buitenland en dat vormt je ook. Ja, ik hou intens van Suriname.' In 2006 werd Johan directeur van het Wereld Natuur Fonds (WNF). 'Dingen lopen zoals ze lopen. En ineens ben je op je 43ste directeur van het WNF. Dat had ik op geen enkele manier aan zien komen, en ja, zo komt het toch bij elkaar: filosoof zijn en het beschermen van de natuur.' Hij verlaat het WNF, per 1 juli, na tien jaar, en dat is lang voor hem. Daarvoor werkte hij iedere drie a vier jaar ergens anders. 'Ik heb deze baan beschouwd als een enorm voorrecht. Er is volgens mij geen mooiere baan in de natuurbescherming dan direc teur van het WNF. Wel iets waar hoge ver wachtingen en eisen aan je worden gesteld. Directeur van het WNF ben je 12 wantij april 2016

Wantij | 2016 | | pagina 12