Veerkracht Het gaat niet weg Waarom is natuur belangrijk? Johan: 'Wat ik vooral benadruk, is de veerkracht van de natuur en onze morele plicht en morele verankering om verstandig met onze natuurlijke omgeving om te gaan. Ik denk dat natuur en natuurervaringen essentieel zijn voor onze morele oriëntatie. Het besef onder deel uit te maken van iets groters dat je niet beheerst, dat niet van jou is. Je bent er met iedere vezel mee verbonden en het is kwetsbaar. Ook de dankbaarheid dat je daar onderdeel van uit mag maken. Of dat nu is als je een berggorilla ontmoet in het Virunga Nationaal Park, de ervaring van het wadlopen, of het beklimmen van een Inselberg diep in het regenwoud van Suri name met een adembenemend uitzicht vanaf de top. Als je terneergeslagen bent omdat je iets naars meemaakt, dan ga je toch geen rondje op een bedrijventerrein lopen om je hoofd leeg te maken? Dan ga je uitwaaien aan het strand of in het bos. Natuur herstelt je ziel. Ik zou niet weten hoe je zonder zou moeten!' Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantijredactie. Vanaf 1 juli werkt Johan voor PUM, Nether lands Senior Experts. Een organisatie die vrijwilligers met jarenlange ervaring in het bedrijfsleven uitzendt naar ontwikkelings landen en opkomende economieën. Door het, via praktische adviezen, delen van kennis met ondernemers in die landen, helpen ze de ondernemers bij de groei van hun bedrijf. Zo stimuleren ze duurzame economische groei ter plaatse en leggen ze handelscontacten met het Nederlandse bedrijfsleven. Johan: 'In mijn broodwinning verschuif ik de bakens, ik wilde niet in de groene sec tor blijven, want dan ga je anderen voor de voeten lopen. Wel weer een baan gericht op verduurzaming, op de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf in ontwikke lingslanden en opkomende economieën. Ook dat zal ik met volle passie doen. Weer een baan die als een voorrecht voelt. Maar de natuurbescherming laat me niet los. Mogelijk accepteer ik een toezichthou dende functie op dat gebied. En ik ga door met het schrijven van essays, volgend jaar verschijnt mijn nieuwe boek. Ook heb ik diepe vriendschappen gesloten in deze wereld. Dat gaat niet weg.' zeven dagen per week. Ik had nog nooit een baan gehad waar ik van het begin af dacht: Dit klopt! Maar dat was bij het WNF anders, daar had ik vanaf het begin het gevoel dat alles klopte. Dat is heel bijzonder en paste mij als een jas, tien jaar lang. Ik zal de passie voor de natuur de rest van mijn leven met me meedragen, de missie van het WNF zit tot in mijn tenen. Ik ben ook enorm trots dat ik deze baan heb mogen doen. Bijvoorbeeld bij de ontmoe ting met een meisje van acht jaar dat me vol overgave vertelt over de actie die ze voert voor de bosolifant. Of als ik de vele reacties zie die ik na aankondiging van mijn vertrek bij het WNF kreeg. Medewerkers, pers, 'groene' collega's gaven aan het jam mer te vinden. Dat raakt me en stemt me dankbaar.' wantij april 2016 13

Wantij | 2016 | | pagina 13