In Zeeland is vaak een relatie te vinden tussen natuur en geschiedenis. Neem bijvoorbeeld de Staats-Spaanse Linies in Zeeuws-Vlaanderen. Ze herinneren ons aan de Tachtigjarige Oorlog. staatsbosbeheer Natuur en educatie Recreatie Rob Kregting De kop boven dit artikel is een citaat uit het boek Wijsgeer in het Wild van Johan van de Gronden. 16 wantij april 2016 'In het grensgebied van Zeeuws-, West en Oost-Vlaanderen waren er honderden elementen die met de Staats-Spaanse Linies te maken hadden, 'zegt Karel Leeftink, seniorboswachter publiek bij Staatsbosbeheer. 'Het betreft forten, bastions, schansen, vestingwerken enzovoort. Er zijn er nu nog ruim 150 van over. Een deel daarvan valt onder het beheer van Staatsbosbeheer, andere vallen onder het beheer van gemeenten, Het Zeeuwse Landschap en ook particu lieren.' Staatsbosbeheer richt het beheer op zowel de natuur als het behoud van het historisch erfgoed. Volgens Leeftink gaat het bij de Linies vooral om kleine projecten, waar je qua voorlichting en educatie lastig wat mee kan doen. 'Dan zou je meer moeten samenwerken met de andere eigenaren en beheerders. Het aspect van de Tachtigjarige Oorlog en de staatsvorming van Nederland zouden in de educatie bijvoorbeeld aandacht kunnen krijgen.' Volgens de boswachter zijn de Linies geen Zeeuwse 'topnatuur' zoals de zeearmen, de buitendijkse schorren en de kreken die als gevolg van dijkdoorbra ken ontstaan zijn. Hij zegt daarover: 'Maar lokaal treden soms best aardige natuurwaarden op. Bij de aansluiting op de Passageule liggen bijvoorbeeld interessante elementen. In de natuur van de kreken zie je bijvoorbeeld kiekendie ven, leuke planten en amfibieën. Je ziet ook dat Linies steeds populairder worden voor de recreatie, bijvoorbeeld fietsers en wandelaars. De relicten van het verleden zijn opgenomen in diverse routes en tochten. Mijn eigen favorieten zijn de forten ten zuiden van Axel: St. Livinus, St. Jacob en St. Jozef. De Sinten zijn de katholieke forten. Ze duiden op de Spaanse herkomst.' Voor meer informatie: www.staatsspaanselinies.eu Rob Kregting is lid van de Wantijredactie.

Wantij | 2016 | | pagina 16