'Meer wild, meer natuur, meer avontuur?' Natuurlijk Bijbel van Baster Lobby We leven in een wereld waarin natuur moet boeien, avontuurlijk en vooral aaibaar moet zijn. Daarmee wordt acceptatie voor het grote publiek bereikt. Aan de intrinsieke waarde van de natuur gaan we - ondanks allerlei beleidstaal - vaak voorbij. Harry Raad De kop boven dit artikel is een citaat uit het boek Wijsgeer in het Wild van Johan van de Gronden. Harry Raad is actief in de KNNV afdeling Bevelanden. wantij april 2016 19 Het gevoel voor grootse natuur wordt bijvoorbeeld opgewekt met natuurseries. Vroeger had je 'Luipaard op schoot' en 'Daktari' waarin dieren tot vrienden werden gemaakt. Nu vervullen films van David Attenborough en 'Freek in het wild' die rol. De beleving zet de toon, je moet het meemaken. Het bespieden van burlende herten en snuivende wilde zwijnen op de Hoge Veluwe is tegenwoor dig een attractie die niet zou misstaan in een willekeurig pretpark. In ons zilte Zeeland lenen de vogels zich voor deze identificatie met de natuur. 'Heb je de zeearend al gezien?' Hetzelfde geldt voor zeehondensafari's in de Oosterschelde, ook een vorm van prijsschieten. Duidelijk minder interesse geniet het kleine leven onderwater, dat in duisternis is gehuld. Het levert niet de bekoring op van de eerder genoemde beesten. Toch werd het nietige leven van zilt Zeeland al lang geleden gekoesterd door de Zierikzeese arts Job Baster. 'In dit afgelegen hoekje van de wereld hoort men nooit iets nieuws', schreef hij over zijn woonplaats. Daarom ging hij zelf op stap om nieuwe ontdekkingen te doen. Het resulteerde in zijn standaardwerk 'Natuurkundige Uitspanningen' (1763), later bekend als 'de Bijbel van Baster'. Hij tekende er het Zeeuwse onderwaterleven in op en vond in het Kaaskenswater dichtbij zijn woonplaats, een zeldzaam brakwaterslakje. Hij benoemde de soort als nieuw voor de wetenschap. Die wetenschappelijke benaming ging verloren, maar zijn vondst werd later als 'Basters drijfslak', gehonoreerd. Het Kaaskenswater bleef onder kenners vermaard als vindplaats van de soort. Door naarstig zoeken zijn sinds kort meerdere Zeeuwse wateren bekend waarin dit allerminst aaibare beestje gevonden wordt. Toch maken de grote verhalen over de natuur dit 'luipaardje op schoot' niet minder relevant. Dat is hard nodig, want voor de niet-aaibare brakke natuur onder water is in de Nederlandse natuurbescherming nauwelijks een lobby te vinden.

Wantij | 2016 | | pagina 19