Johan van de Gronden: 'De glamour van het vliegen is er af' DE VOETAFDRUK Test zelf je voetafdruk Het Wereld Natuur Fonds heeft een eigen voetaf druk ontwikkeld. Geen vragen naar kilo's vlees of kuubs gas, maar vooral een keuze uit stellingen en meningen over leefwijze en consumentengedrag. Dus legden we deze test voor aan de WNF-directeur. Zuivel Vliegen www.voetafdruk.nl Eerlijke voetafdruk mondiaal Gem. voetafdruk mondiaal Gem. voetafdruk Nederlander 1,8 ha. 2,7 ha. 6,3 ha. Gerda Spaander Johan van de Gronden noemt zichzelf een gemiddelde consument, die niet fanatiek bezig is met zo bescheiden mogelijk con sumeren. Toch zit hij in deze test met 3,5 ha flink onder het landelijk gemiddelde. Hij ziet de voetafdruk vooral als een bewustwordingsinstrument. 'Als individu kun je bijsturen, maar als lid van de samenleving kun je je niet aan het productie- en energiesysteem onttrekken. Of althans bijna niet. Neem zuivel: het maakt maar weinig uit welke melk je koopt, als je weet dat de meeste zuivel wordt geproduceerd voor de export én dat er meer vraag is naar biologische zuivel dan er wordt aangeboden. Wij hebben de Rabobank en de zuivel- coöperatie Friesland Campina benaderd om de zuivelketen duurzamer te maken. Als dat lukt, zet het écht zoden aan de dijk.' Nog even over zijn eigen voetafdruk: 'Ik leid een heel gewoon leven. Ik breng vakanties door in Europa of in eigen land (dit jaar in Frankrijk en Drenthe), neem groene stroom af, let een beetje op mijn energieverbruik, rijd een elektrische auto en reis veel vaker dan voorheen met het OV. Wat betreft voeding ben ik flexitariër en ik laat het wel uit mijn hoofd om een sushi van blauwvintonijn te bestellen of een pondje gerookte paling te kopen. Dat alles past natuurlijk ook bij mijn functie.' Uit hoofde van zijn baan maakt Van de Gronden regelmatig een verre reis (al telt dit in de voetafdruk niet mee). Maar daar gaan WNF en hij bewust mee om. 'Toen het niet lukte om onze vliegkilometers vrijwillig te laten dalen, hebben we een hard CO2-budget ingevoerd dat is door vertaald naar de medewerkers. In dringende gevallen is daarover discussie mogelijk. Wij compenseren al onze vlieg- kilometers volgens de Gold Standard methode. Niettemin willen we dat het absolute verbruik eveneens daalt.' Zelf heeft hij drastisch bezuinigd op vliegreizen. 'KLM bepaalt voor zijn klanten hun voordeelniveau op grond van hoeveel ze vliegen. Door het reduceren van mijn vliegkilometers ben ik door KLM zojuist teruggezet naar het 'ivory' niveau, het laagste, na verleden jaar al tot 'silver' te zijn gedeclasseerd. Vroeger was je het mannetje als je met zo'n 'platinum' frequent flyer card rondliep. Dat is drastisch gewijzigd. Voor mij is de glamour van het vliegen er sowieso wel af. Reizen is een middel om een doel te bereiken. Bij het WNF zijn we relatief vaak op pad. Dat kan niet anders met een mondiale portefeuille. Maar we gaan er, vind ik prudent mee om. Als het even kan vergaderen we via videoconferencing, al is dat zeker niet makkelijk met collega's van over de hele wereld. Ik mis toch het persoonlijk contact.' Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 20 wantij april 2016

Wantij | 2016 | | pagina 20