II De staat van het land waar Warren als een tiener in rondspatte, spoelt nu het koelwater van de centrale. Streng verboden te zwemmen. Het is vrij wel onmogelijk te bepalen waar het ouderlijk huis op de dijk moet hebben gestaan. Warren had nooit kunnen ver moeden hoe profetisch zijn woorden zou den zijn: in treffende beschrijvingen voor even zin geven aan de gelukkige speling van de natuur, zodat het blijft, in onze her innering, wanneer het natuurgebied alweer is weggevaagd, zoals een broedko- lonie door een plotseling opstekende stormvloed. Uit dezelfde periode van het natuurdag- boek stamt een reeks in memoriam van Jac. P. Thijsse uitgegeven gedichten. War ren bewonderde de grondlegger van de Vereeniging tot het Behoud van Natuur monumenten zeer en heeft zelfs even de hoop gekoesterd om hem op te volgen. Ik citeer de eerste paar regels uit het derde deel: De strofen wiegen mooi mee op de golven en de Kaloot is een prachtige metafoor voor de aardbol waarop wijallemaal geborgenheid zoeken. 'Zachte ronde dui nen': ach, Zeeland in één zin. Voordat dit verhaal een wending neemt en we van de weemoed der herinnering opstomen naar een aanstekelijk opti misme over de toekomst van de provincie en de kansen op natuurherstel, veroorlo ven wij ons nog één oerherinnering aan Zeeland. Over de wind. Want zonder wind is er over dit land niet waarachtig te schrij ven of te spreken. Als ik uit de elementen er één zou moeten kiezen waaruit Zeeland in het bijzonder is samengesteld, dan zou ik kiezen voor de wind, meer nog dan het water, het slib of het vuur. Luister naar wat de in Vlissingen geboren dichter en schrij ver J.C. van Schagen er over te zeggen heeft in 'Zeeuws begin': Wij zijn, na een eeuw of anderhalf van gestage verliezen zachtjes aan gewend geraakt aan een verarmd beeld van onze natuur. We leven in één van de meest vruchtbare delta's in de wereld, maar ergens is er bij onze tijdgenoten het beeld ingeslopen, dat we voor echte natuur toch eerst op reis moeten. We leven in een dichtbevolkt land, we moeten in elk geval 17 miljoen monden voeden - en volgens sommige landbouwlobbyisten maar meteen zeven miljard. Natuur mag er wel zijn, maar je moet er ook niet te veel last van hebben. Veiligheid gaat boven alles en het water is verklaard aartsvijand nummer één. En natuurlijk moet natuur renderen. Als waterzuivering bijvoorbeeld, of als bron van inkomsten uit toerisme. Des noods als 'ecosysteemdienst'. En wij willen haar graag beheersen. Natuur die zijn eigen gang gaat, dat is iets voor de Ama zone of Antarctica. Kunnen we hier niet hebben. Daar komen Kamervragen van. 'Ik wilde, dat uw dood gemeld Was door het ruisen van de schelpen En door de branding, die vertelt Van eeuwig heimwee, nooit te stelpen, Terwijl ik lag geheel alleen Tussen de zachte ronde duinen Van de Kaloot, Ik zie hem liggen in het zand, een jonge vent, enigst kind, aarzelend nog over zijn seksuele geaardheid, met het ruisen van de branding in de oren en een hoofd vol toekomstdromen, waaronder die van mis schien wel groot dichter. Dan neemt hij potlood en papier om een huldebetoon te brengen aan iemand die hij zeer bewon derde. Een rolmodel. Dat je daarbij een beetje overdrijft en al snel wat eeuwigheid toelaat in de schelpen zij hem vergeven. 'Dit Zeeuwse land, dat was als het zingen van de wind in de telefoonpaal aan de weg - je Vader leerde je reeds vroeg de bekorin gen van dit lied - wijde verten roepen erin, oude tijden peinzen erin - verlorenverlo ren" roept het lied van de telefoonpaal, maar het zegt ook dat je komen moet, het dringt en houdt aan, dat je komen moet, ergens ver achter de verste stranden, daar moet het zijn, en het lokt en vraagt en tart, het lied van de telefoonpaal in het Zeeuwse land, en het is van een eindeloos beloven-' Dames en heren, zo dadelijk gaan we een belofte uitpakken, maar eerst nemen we in dit tweede deel kennis van wat sobere feiten en cijfers. In de Europese biodiversiteitslijsten bun gelt Nederland onderaan. Van de 28 lidsta ten van de EU laten we nog nipt Malta achter ons, de overige 26 EU-landen ken nen een hogere soortenrijkdom dan Nederland. Twee derde van onze beschermde natuurgebieden bevindt zich in een matige tot slechte staat van instand houding. Rijksnatuurbeleid hebben we onlangs afgeschaft, evenals een bewinds persoon die het beleidsgebied tot zijn of haar primaire verantwoordelijkheid rekent. Natuur ressorteert onder het ambtsgebied 'economie'. De provincies voeren het natuurbeleid uit. Bedragen van enige betekenis zoekt men vergeefs op de Rijksbegroting. Een nationale biodiversi- teitsdoelstelling ontbreekt, hoewel we graag alle internationale conventies ter 6 wantij april 2016

Wantij | 2016 | | pagina 6