Sli^* klein experiment enkele jaren geleden met 'natuurlijk sluisbeheer' leverde ver bluffende resultaten op. Een voedselketen die voor het oog verdwenen leek, her stelde zich in luttele maanden. Zo ontstaat er een geweldige kans op het terugbrengen van een brakke getijdendy- namiek in het Haringvliet wanneer het Rijk uitvoering geeft aan het kierbesluit in 2018. Een paar weken geleden mocht ik een handtekening plaatsen op de Kop van Scheelhoek onder een integraal plan voor de ontwikkeling van de Noordrand van Goeree. Goed, het betreft hier strikt geno men een ontwikkeling in een belendende provincie, maar u wilt het mij niet euvel duiden dat ik het als voorbeeld aanhaal. De plaatselijke wethouder van een confes sioneel bevindelijke partij - om elke asso ciatie met GroenLinks of de Partij voor de Dieren meteen weg te nemen - hield een gloedvol betoog over het zoeken naar een optimum in de verhoudingen. Hij contras teerde dat met een houding van individu eel belanghebbenden die koste wat kost streven naar een maximum voor de eigen zaak. Verstandige woorden. De komende jaren werkt daar een keur aan natuurbe schermingsorganisaties schouder aan schouder met gemeente, provincie, boe ren, energiebedrijven, burgers en bouwers aan een rijker gebied met meer kansen voor recreatie, natuurontwikkeling in een voormalige landbouwpolder, agrarische structuurversterking, een transitie naar hernieuwbare energie (wind) en een nieuwe marke, waar wonen en natuur beheren in een nieuwe verhouding tot elkaar staan. De Nationale Postcodeloterij heeft met een injectie uit het zogenaamde 'Droomfonds' de basis gelegd voor het cre- eren van zoveel toegevoegde waarde. En toen wij enige tijd geleden op zoek gin gen naar geschikte locaties om schelpdier- banken te herstellen in de Voordelta, troffen wij nota bene buitengaats voor de Grevelingendam een oesterveld aan van platte oesters dat zich spontaan had her steld. Het gebied meet nu al enkele voet balvelden groot. U hoort het goed, de platte oester, de inheemse lekkernij waar van 90% uit onze wateren is verdwenen. De Zeeuwse oesters van tegenwoordig zijn merendeels Japanse exoten die ook nog eens de hele Oosterschelde hebben geko loniseerd en de echte Zeeuwse oester hebben verdrongen. Op twee pilot locaties wordt de komende jaren met vereende kracht geprobeerd om het harde substraat te herstellen, dat ooit 20% van de Noord zeebodem uitmaakte. Wij weten nu al uit onderzoek dat mosselbanken en oesterrif fen tot twee maal de soortenrijkdom her bergen in vergelijking tot een zanderige bodem. Haaien, roggen en sepia's zetten er hun eitjes af, de banken dienen als kraamkamer voor jonge vis, als rustplek voor trekvissen en als belangrijk foerageer- gebied voor trekvogels en predatoren. Om van natuurlijke kustbescherming nog maar te zwijgen. Ook hier is de Nationale Post- codeloterijde aanjager, maar inmiddels hebben Rijk, Provincie en het Havenbedrijf Rotterdam zich al gemeld als co-financier. Dan kan het ineens hard gaan. Natuurbe scherming in een nieuw jasje. Niet dat eeuwige gejeremieer over het temperen van de verliezen, maar vol op het klavier om klinkende natuurwinst te boeken met alle positieve maatschappelijk rendement op de koop toe. Wij zijn misschien ver afgedwaald van de enorme natuurlijke rijkdom die de omge ving van de jonge schrijver Hans Warren kenmerkte, maar er is geen enkele reden om niet te streven naar het herstel van spectaculair hoge natuurwaarden. Toeris ten, ondernemers, investeerders of poten tiële nieuwe inwoners komen volgens mij niet naar Zeeland voor een traktatie op meer van hetzelfde. In onze eeuw van glo balisering hebben we dringend behoefte aan eigenheid. Vrijwel nergens anders in Nederland kun je een weidsheid en een natuurlijke dynamiek ervaren als hier in de zuidwestelijke delta. Om dat zeebanket samen te kunnen aanrichten, moeten er wel een paar dingen veranderen. Bijvoor beeld het gebeuk, tot vervelens toe, op de economische waarde van natuur. Hou op! Een gezonde ecologie vormt de basis voor een florerende economie. Niet andersom. En wie alleen zeurt om de prijs van alles, kent uiteindelijk van niets meer de waarde. Daarnaast - en daar had ik misschien in de afgelopen 10 jaar bij het Wereld Natuur Fonds nog wel wat meer aandacht voor mogen vragen - zouden we ons sterker bewust moeten zijn van de verwevenheid van natuur en cultuur. Biologen kijken veel te weinig op van de slikken en schorren waarover zij gebogen staan naar een cul tuur die is doordesemd met natuurwaar den. En de schrijvers, dichters, schilders en musici onder ons zouden zich wat meer gelegen mogen laten liggen aan de staat van de natuurlijke omgeving. In een mono cultuur floreert slechts één gewas, en op de monocultuur gedijt louter een MacWorld. Wie het Zeeuwse eert, koestert daarom zijn landschap in al zijn veelkleurige uit drukkingsvormen en hoort in 'economie' opnieuw het Griekse woord voor 'huis', oikos weerklinken. Een heel ander geluid dan het gerinkel van munten. Ik dank u voor uw aandacht. Johan van de Gronden is filosoof, schrijver en directeur van het Wereld Natuur Fonds. wantij april 2016 9

Wantij | 2016 | | pagina 9