Zeeland dreigt de boot te missen Kantelend tijdperk Jan Rotmans stond al in 2008 aan de wieg van Watermerk, de eerste Zeeuwse transitieagenda met als initiatiefnemers de ZMf en de Hogeschool Zeeland. In Watermerk werden toekomstbeelden geschetst voor wonen op en rond het water, duurzame landbouw en aquacultuur. Het werd geen onverdeeld succes. Hoe doet Zeeland het in deze transitie? Peter Louwerse 'We waren misschien iets te vroeg en iets te gedreven, maar het is nog steeds heel actueel en we zaten in de goede richting', blikt Rotmans terug. 'Vooral in de Zeeuwse politiek was er in die tijd veel weerstand tegen verandering. Gedeputeerde Thijs Kramer vormde hierop een grote uitzon dering. Ik ontmoette hem een dag voor zijn fatale reis naar China. Zijn wegvallen betekende een groot verlies aan rugdek king.' In zijn boek Verandering van Tijd perk beschrijft Jan Rotmans de transitie die in Nederland gaande is. Zijn bood schap luidt dat de oude economie - gericht op groei en winst, verspillend en vervui lend - niet langer houdbaar is. Ermee doorgaan betekent volgens hem nieuwe crises en uiteindelijk aantasting van de welvaart. Een nieuw soort economie gaat uit van langetermijndenken, welzijn, kwa liteit, ecologisch behoud en samenred- zaamheid. Bedrijven richten zich daarbij ook op het oplossen van grote problemen zoals klimaat, water, voedsel en armoede. Rotmans: 'Ik bespeur te weinig verande- ringsdynamiek in het Zeeuwse. Zeeland kan het niet alleen en moet samenwerken met omliggende regio's als Rotterdam en Antwerpen. Alle economische pijlers van Zeeland zijn kwetsbaar en concurrentie gevoelig. Steeds meer mensen beschou wen de provincie als een soort over- loopgebied tussen Rotterdam en Antwer pen. Ze wonen er tijdelijk vanwege de rust en de ruimte. Maar economisch heb je daar niet zo veel aan.' Hij legt uit dat hij kansen ziet in Zeeland voor biobased en Zwaakse Weel (Foto: Loes de Jong)

Wantij | 2016 | | pagina 10