'Alle grote veranderingen zijn van buiten Zeeland gekomen.' Friskijkers en dwarsdenkers Zeeland is nogal voor polderen. Heeft dat nog zin? BL0F en Racoon De onzekere toekomst van milieuorganisaties Jan Rotmans (Foto: Robert circulaire productiemethoden. 'Er is land bouwgrond beschikbaar voor het produ ceren van de juiste gewassen, de bedrijven zijn er en er is een goede infrastructuur. Op onderdelen gaat dat al redelijk in Zee land. Er zijn aanzetten gemaakt. Maar men moet doorpakken. Ik ben zelf al twee keer met Zeeuwse boeren naar Sabic, de plasticfabrikant (vroegere General Elec tric), in Bergen op Zoom geweest. Eigen lijk vreemd dat ik hierin het voortouw moest nemen. Door het ontbreken van een Zeeuwse trekker is dit initiatief helaas toch weer stil gevallen. De veranderings- dynamiek speelt zich in Nederland steeds meer op regionaal niveau af. Ik ben momenteel met een groot project bezig in de regio Rotterdam-Delft-Den Haag. Ook Amsterdam-Almere en Antwerpen zijn volop in de weer. Om Zeeland heen vin den dus grote veranderingen plaats. Zee land dreigt de boot te missen.' Rotmans spreekt in zijn boeken over fris kijkers en dwarsdenkers. Zij zijn één van de voorwaarden voor geslaagde transi ties. 'Ik heb veel respect voor Tjeu van Mierlo. Hij is zo'n friskijker en dwarsden- ker en een enorme doorzetter. Ik heb gezien dat hij tegen de stroom in durfde gaan en nooit opgaf. Hij heeft altijd gepas sioneerd gestreden voor de groene eco nomie, een schoner milieu en behoud van natuurwaarden. Wat mij betreft is hij onvervangbaar en de vraag is dus wie dit overneemt in Zeeland.' Rotmans: 'Met Watermerk zijn we in Zeeland polderend begonnen. Maar op het moment dat je in een transitie zit moet je juist keuzes maken. Ik heb gewaarschuwd dat je niet kunt blijven overleggen tot iedereen tevreden is. Het lukt niet om de kool en de geit te sparen. Je kunt niet verwachten dat iedereen uiteindelijk nog meedoet. Zo'n twee sporenbeleid zoals dat tien jaar geleden op papier gezet werd, De Blauw-Groene Oase en De Economie, staat leuk maar is in de praktijk niet verenigbaar. Zodra je de dingen in samenhang beziet, staan onderdelen haaks op elkaar, althans zeker voor de oude economie. Dan blijkt dat niet alles kan. Ook de economische motor komt niet op gang. Dus het is van allebei niets. Ik zeg: kies op onderdelen. Zet in op biobased en circulaire productie. Het poldermodel heeft ons veel goeds gebracht. Maar het zit misschien te veel in het Zeeuwse DNA. Je komt niet meer uit met het poldermodel. Ik verwacht van bestuurders in de politiek en het bedrijfsleven dat ze visie tonen. Ik gok op de Kramers en de Van Mierlo's. Dat zijn mensen die het wel zien. Die kijken verder dan hun eigen tuintje en staan open voor verandering. Maar je hebt wel rugdekking nodig van bestuurders. In andere provincies gebeurt dat wel. Ik heb wel eens geroepen: alle grote veranderingen zijn van buiten Zeeland gekomen. Neem bijvoorbeeld de Deltawerken. Zeeland zit in de achterhoede wat betreft het aan tal burgerinitiatieven. Er is te weinig samenwerking.' Jan Rotmans ziet bijvoor beeld mogelijkheden voorde algencultuur in Oosterschelde en Noordzee. 'Pioniers zijn bezig met goede initiatieven. Maar de opschaling is politiek niet haalbaar. Zo bereiken we niets en blijft het nieuwe goud liggen.' In zijn boeken pleit Rotmans ervoor dat energiebesparing cool moet worden. Met een maatschappelijke beweging van onderop in de vorm van prijsvragen, wed strijden en iconen. Hij legt uit: 'We probe ren de nieuwe orde te duiden met de taal van de oude orde en dat lukt niet zo goed. We denken veel te traditioneel. De hui dige taal werkt niet bij de komende gene ratie. Waarom betrekken we BL0F en Racoon of een bekende Zeeuwse rapper er niet bij? We moeten de transitie modern communiceren. Geen Postbus 51-achtige dingen. Jongeren gaan niet eindeloos praten, maar willen concrete acties op een leuke, aansprekende manier.' Jan Rotmans (1961) is hoogleraar transitiekunde en internationale autoriteit op het gebied van transities en duurzaamheid. Hij is ook oprichter van ICIS, DRIFT, Urgenda en Nederland Kantelt. Rotmans onderzoekt niet alleen de kanteling van de samenleving, 'maar probeert daar ook actief aan bij te dragen'. Bestaande milieuorganisaties zoals de ZMf hebben volgens Rotmans hun langste tijd gehad. Door te blijven hangen in het poldermodel hebben ze zichzelf onschadelijk gemaakt en zijn ze minder scherp geworden. 'Ze moeten zich opnieuw uitvinden. Maar begrijp me goed', zegt hij, 'mijn hart ligt bij die clubs en de mensen die daar werken. Maar ze hebben zich geïnstitutionaliseerd en om hun positie te behouden gaan ze zich steeds dieper ingraven en koste wat kost verdedigen. Uit deze paradox komen, vergt leiderschap. Maar er is geen alternatief. Het moet anders. En het kan ook anders.' Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. wantijj oktober 2016 (f 11

Wantij | 2016 | | pagina 11