Ze zou komen spreken op het duurzaamheidsymposium, maar haar volle agenda en die van staatssecretaris Dijksma lieten niet toe dat ze beiden aanwezig konden zijn. Dan maar een interview, opdat de kijk op deze materie van Marjan Minnesma, directeur van de 'organisatie voor duurzaamheid en innovatie' Urgenda toch aan de orde komt. Klimaat Trukendoos Concurrentie Gerda Spaander Inderdaad, een volle agenda. Dit interview vond telefonisch plaats, met Marjan (handsfree) achter het stuur van haar elek trische auto. Net die ochtend terug van verblijf in het buitenland in verband met de klimaat-rechtszaak van Urgenda, na een nacht zonder slaap. Lekker stil trouwens, in zo'n auto. Maar daar gaat het nu niet om. Waar het wel om gaat: wat vindt zij van de ambities zoals die staan verwoord in 'ambitie 2030, Visie op de verduurzaming van het Zeeuwse industrieel logistieke complex'? 'Mijn eigen ambitie en die van Urgenda gaan allereerst over klimaat, dus daar zal ik vooral op reageren. Maar uiteindelijk hangt alles samen, dus ik vind het waarde vol dat de verschillende thema's hier zijn samengebracht. Wat mij betreft hadden de doelstellingen ambitieuzer mogen zijn. Maar ik weet dat er aan deze afspraken veel discussie voorafgegaan is, en ik hoop dat de verschillende partijen door dit pro ces meer de urgentie van stevige doelstel lingen zijn gaan zien.' Urgent, dat is het begrip wat in dit gesprek regelmatig naar voren komt. 'Als we echt de doelen van het Parijse klimaatakkoord willen halen, nl. maximaal 1,5 graad tem peratuurstijging, moet er in Nederland nog heel wat veranderen, want met de huidige gang van zaken koersen wij aan op 3 graden opwarming ten opzicht van het pre-industriele tijdperk. En dan is er straks echt niet goed meer te leven.' In de onderhandelingen over de Zeeuwse ambities speelt de kwestie of er 40 ener gie moet worden bespaard ten opzichte van 1990 (volgens de ZMf) of 2005 (vol gens de bedrijven). Dat laatste is voor de bedrijven een stuk makkelijker en levert minder C02-reductie op. Minnesma ziet dat deze trukendoos ook wordt toegepast in internationale onderhandelingen. 'Dan wordt er toch echt te weinig naar het alge mene belang gekeken. Ik wil dat we onze kinderen in 2030 wat dit betreft recht in de ogen kunnen kijken.' Terug naar de Zeeland. Al vindt Minnesma de ambities te gering, ze vindt de 'Ambitie 2030' wel een mooie eerste stap. En ze ziet 141 wantij oktober 2016

Wantij | 2016 | | pagina 14