O 'Bedrijven moeten gezamenlijk over hun eigen schaduw heen durven stap pen, onder aan voering van CEO's die lef hebben.' Werkgelegenheid The Climate Miles. Een wandeling van Utrecht naar Parijs voorafgaand aan de mondiale klimaatconferentie dit voorjaar. (Foto Chantal Bekker) ook dat Zeeuwse bedrijven het verschil kunnen maken: 'Neem Yara, de kunstmest- fabriek. Als die overstapt van kunstmest uit aardgas naar kunstmest door middel van electrolyse kan er enorm veel fossiele grondstof worden bespaard en uitstoot vermeden. Er worden meer van dit soort verbeteringen beproefd, maar er moet flink worden opgeschaald. En velen dur ven nog niet. Veel bedrijven zijn zich er wel van bewust dat er iets moet gebeuren, maar ze zijn bang dat de concurrent goed koper produceert als zij overstappen naar fossielvrij en de concurrent niet. Als Dow overstapt en DSM niet, is dat een pro bleem voor Dow. Bedrijven moeten geza menlijk over hun eigen schaduw heen durven stappen, onder aanvoering van CEO's die lef hebben. Het zou kunnen hel pen als de overheid zou sturen op veran deringen die tot minder uitstoot leiden (wetgeving, C02-prijs of belastingmaatre gelen). Dat is in Duitsland gebeurd met de Energiewende, die in 2011 door de rege ring van Merkel is gelanceerd (wetgeving pro-duurzame energie, kerncentrales dicht in 2022, 80 tot 95 procent minder C02-uitstoot in 2050). Maatregelen op Europees niveau zouden nog beter wer ken, maar zolang die er niet zijn, moeten we daar zeker niet op wachten. Kan een bedrijf de verantwoordelijkheid afschuiven op het internationale moeder bedrijf? 'Ja, dat zie je gebeuren, maar het kan ook zo zijn dat lokale bedrijven verder willen gaan dan het moederbedrijf. Dan helpt de juiste lokale wetgeving wel om een moe derbedrijf over te halen meer te doen. En of je dan bang moet zijn dat het moederbe drijf de productie wil verhuizen naar een ander land, waar bijvoorbeeld minder Marjan Minnesma (Foto: Urgenda) strenge overheidsregels gelden? Ik denk het niet, want het is nogal kapitaalvernieti ging om een bedrijf te sluiten. En tegenover eventuele strengere regels staat hier het goed opgeleide personeel, de goede infra structuur, de afwezigheid van corruptie.' 'Hoe dan ook moet je niet al te bang zijn als het gaat om werkgelegenheid. Bij een omschakeling naar fossielvrij gaat werk gelegenheid verloren, maar er komt nieuwe werkgelegenheid voor terug. In Limburg zijn de mijnen gesloten, maar daar kwam andere werkgelegenheid voor in de plaats. Voor Zeeland zie ik veel toe komst in biobased productie, en in opwekking van nieuwe energie. Je moet kiezen voor de volgende generatie.' Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. wantijj oktober 2016 (f 15

Wantij | 2016 | | pagina 15