De Westerschelde is de slagader voor verschillende havens: Vlissingen en Terneuzen in Nederland, Antwerpen en (via het Kanaal Gent - Terneuzen) Gent in Vlaanderen. Hoe is het met de duurzaamheid in deze havens gesteld en werken ze ook samen? Regisseur Biobased economy Rob Kregbng Daan Schalck is sinds 2009 directeur van het Havenbedrijf Gent (Port of Ghent). Voordien was hij onder meer parlements lid voor de SP.A en werkte hij bij Ernst and Young. Sinds een jaar is hij ook bijzonder hoogleraar Contemporary Port Problems aan de Universiteit Gent. Deze leerstoel is tot stand gekomen op initiatief van het Havenbedrijf. Een persbericht van de Uni versiteit zegt daarover'11: 'De Leerstoel Port of Ghent zal bijdragen tot de interna tionale uitstraling van de Universiteit Gent en deuren openen naar verdere internati onale samenwerkingsverbanden met gereputeerde buitenlandse universiteiten op het vlak van onderzoekspartnerschap pen en docenten- en studentenuitwisse ling.' Schalck zelf: 'Er was een programma Havenbeheer van de universiteiten van Gent en Antwerpen. Na afronding daar van is een nieuwe samenwerking opgezet tussen de universiteiten van Gent en Brus sel. Als thema behandelen we bijvoor beeld schone brandstoffen en groene zones rond havens. Duurzaamheid is absoluut van belang binnen de leerstoel. Ik noemde al de scheepsbrandstoffen, maar denk ook aan strategische planning en ruimtelijke ordening. Duurzaamheid speelt thans in vrijwel alle havens een rol van betekenis. De bedrijven doen op dat vlak veel zelf, zoals bij het tegengaan van de uitstoot van fijnstof. De rol van het Havenbedrijf is vooral verbindingen maken, bijvoorbeeld tussen het havenge bied en de steden. Duurzaamheid breder maken, faciliteren en de verschillende betrokkenen de eigen grenzen laten over stijgen.' Hij ziet het Havenbedrijf dus als een regis seur? 'Absoluut, zij het minder in het bepalen van regels en meer in het samen brengen van spelers en mensen. In een organisatie zoals het Havenbedrijf zit het grootste belang niet bij onszelf, maar bij onze stakeholders. Onze grootste meer waarde zit hem in het samenbrengen van spelers uit de echte economie, door acti viteiten op te zetten en een helikoptervi sie te ontwikkelen. Zo bekijken we bijvoorbeeld welke reststromen er zijn. Waar kan warmte gerecupereerd worden bij het ene bedrijf om ze te valoriseren bij de andere speler? En welke investering kan je als overheid eventueel doen om dat proces op gang te trekken? Een regierol is dus breder dan reguleren en subsidiëren. Ze kan ook experimenteren met het sti muleren van samenwerkingsvormen die het individuele ondernemen overstij gen.''21 Gent probeert zich op het vlak van duur zaamheid onder meer te profileren met biobased economy. Schalck: 'Momenteel heeft de haven van Gent de grootste bio brandstoffen cluster van Europa. De haven van Gent heeft niet alleen opslagcapaci teit voor de noodzakelijke grondstoffen, maar ook industriële terreinen voor nieuwe investeringen in de biobased eco nomy. In de tussentijd bereidt de haven van Gent zich voor op de tweede fase met Bio Base Europe.''31 Europa steunt de haven van Gent bij biobased economische ontwikkelingen. Er wordt research gedaan in een proeffabriek onder de naam 'Bio Base Europe. Bedrijven van over de hele wereld kunnen er grootschalige testen van hun methodes uitvoeren. Deze proef fabriek overbrugt de kloof tussen het laboratorium en het industriële proces. In 161 wantij oktober 2016

Wantij | 2016 | | pagina 16