Mosselbanken Slib Grensoverschrijdend Waterdunen KNVV Bevelanden en andere natuurorga nisaties. Er is besloten om een Lepelaar fonds op te richten. Hieruit hebben we inmiddels meerdere maatregelen gefi nancierd ten gunste van de lepelaar in Zeeland, bijvoorbeeld de inrichting van een broedplaats in het Sloebos.' Niet altijd wordt een project direct een succes, soms werkt de natuur zelf niet mee. Trompetter: 'Bij de uitbreiding van de steiger van Oiltanking in de Braakman haven kwamen we net terecht in het Natura 2000 gebied. Juridisch bleek al snel dat dit geen (zoals dat dan heet) significant negatieve effecten had. Maar we zagen samen met natuurorganisaties als bijvoorbeeld Vogelbescherming, 't Duumpje en De Steltkluut wel dat er een klein deel (3000 m2) van het slik direct naast de Braakmanhaven onder water zou verdwijnen. We hebben toen nagedacht met de organisaties over een vorm van herstel. Uiteindelijk is er toen op de Mos selbanken een iets verhoogde schelpen- bank aangebracht met schikdraad eromheen waar vogels als dwergstern of scholekster op kunnen broeden. Waar schijnlijk door toedoen van de vos hebben er tot nu toe maar enkele paartjes op gebroed. We moeten eerdaags met de natuurorganisaties nog eens zoeken naar een oplossing hiervoor.' Hoewel de informatie door ZSP op prijs wordt gesteld, willen natuurorganisaties daar niet alleen van affiankelijk zijn. Kees van der Vlugt, beleidsmedewerker bij Het Zeeuwse Landschap (HZL): 'De natuuror ganisaties volgen de ontwikkelingen in de Westerschelde nauwgezet omdat het zo een bijzonder gebied is, maar tegelijker tijd onder druk staat. Van der Vlugt vertelt dat de rivier van nature al slib in het water heeft, maar dat de veelheid aan mense lijke activiteiten zorgt voor een toename van het slibgehalte. 'Voor diverse, veelal kwetsbare diersoorten kan dat een groot nadeel zijn. Denk bijvoorbeeld aan de grote sterns die op zicht op zandspierin- gen jagen en waarvan het broedsucces aftiangt van de snelheid waarmee ze prooien vangen.' Naast de grote stern zijn andere beschermde diersoorten die in de Westerschelde voorkomen onder andere fint, gewone zeehond, bonte strandloper, lepelaar, kleine zilverreiger en grote stern. Van der Vlugt geeft een aantal voorbeel den van projecten die de natuurwaarden van de Westerschelde en omgeving ver sterken: 'Vlak over de grens worden momenteel diverse aaneengesloten nieuwe natuurgebieden ontwikkeld. Samen met de Provincie Zeeland en Belgi sche partners werken wij daarom aan het opzetten van een groot, grensoverschrij dend natuurpark. Het Verdronken Land van Saeftinghe gaat daar een belangrijk onderdeel van uit maken. Daar hebben we een Interreg-subsidie voor gekregen. Zo gaan wij nu extra activiteiten uitvoeren om de Westerscheldenatuur vooruit te helpen. Een voorbeeld hiervan is het uit voeren van een studie naar een extra broedvogeleiland op de Platen van Valke- nisse.' 'Ook het project Waterdunen is van groot belang voor de natuurwaarden rond de Westerschelde. Waterdunen is een bin nendijks project waar zowel de lokale eco nomie als de natuur van de Westerschelde van gaat profiteren. Zo krijgt het gebied een directe verbinding naar de monding van de Westerschelde via een getijdedui ker. Het is nu al, maar na afronding hele maal, een belangrijk gebied voor trek- en kustbroedvogels. Die kunnen daar rusten, broeden en eten. Maar ook verwachten wij dat het onderwaterleven zich hier goed gaat ontwikkelen.' Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantijredactie. wantijj oktober 2016 (f 19

Wantij | 2016 | | pagina 19