Het gebeurt niet vaak dat een vereniging zichzelf opheft omdat het doel is bereikt. Maar de kansen voor de Westerschelde Container Terminal lijken toch echt verkeken te zijn: de Kaloot blijft vrij van containers. De vereniging Redt de Kaloot heeft zich opgeheven en de ZMf is daarmee één van de aangesloten organisaties kwijtgeraakt. Het kwartje van de ZMf Raad van State Provincie Brussel Gerda Spaander Hoe het begon: In de PZC van 18 novem ber 1998 verscheen een bericht over de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) op de Kaloot. Voor onder andere fossielenverzamelaar Freddy van Nieulande, en Kalootbezoekers Addie den Herder (inmiddels overleden) en Frieda Weers was dat de reden om in 2000 de vereniging 'Redt de Kaloot' op te richten. In de tussentijd was ook de ZMf bezig met de WCT. Tjeu van Mierlo kijkt terug: 'De ZMf was niet principieel tegen, maar wij vonden de aanleg alleen acceptabel als er verderop in de Westerschelde in de natuur geïnvesteerd zou worden. Om dat te betalen, stelden we voor per container bijvoorbeeld een kwartje in een natuur- fonds te stoppen. En dat was tegen het zere been van Redt de Kaloot.' Zo zag Frieda Weers dat inderdaad: 'De ZMf liet zich volgens ons omkopen. En de uit spraak van Thijs Kramer (ex-ZMf-mede- werker, maar toen inmiddels gedepu teerde), die de Kaloot 'een strandje van drie keer niks' noemde, viel bij ons hele maal slecht.' Van samenwerking was in die tijd duidelijk geen sprake. Dat veranderde toen het compensatie-kwartje er niet leek te komen, en de ZMf een scherpere visie op de havens ontwikkelde. Van Mierlo: 'Het was duidelijk dat de toekomst niet lag in containers, maar in bulk en in stuk goed.' In die tijd werd het onderlinge wan trouwen overwonnen en in 2002 sloot Redt de Kaloot zich aan bij de ZMf. De mensen van Redt de Kaloot hebben hard gewerkt. Frieda Weers herinnert zich nog de vele ludieke acties op het strand. 'Maar het was voornamelijk de planologi sche procedure die veel tijd vroeg. Plano logie was voordien niet bepaald onze dagelijkse bezigheid. Het inwerken in die materie is iets voor doorzetters - en dat waren we. We hebben deskundigheid aangetrokken, en voor de gang naar de Raad van State schakelden we juristen in. Bijzonder was ook ons contact met de Europese Commissie in Brussel, over het handhaven van de Europese natuurricht- lijnen (Vogel- en Habitatrichtlijn).' Maar de Provincie ging stug door op de geplande route. Provinciale Staten stem den op 4 oktober 2002 in met de aanleg van de haven, waarmee de tegenstanders nu alleen nog bij de Kroon c.q. Raad van State hun gelijk konden halen met een beroepschrift en een schorsingsverzoek. Op 31 januari 2003 was er een zitting van de Raad van State, die leidde tot honore ring van het schorsingsverzoek dat door Redt de Kaloot, de ZMf en andere partijen was ingediend. Vervolgens werd op 16 juli het WCT-besluit van de Provincie vernie tigd. Tjeu van Mierlo noemt dit 'de eerste grote overwinning van de Zeeuwse milieu beweging na het openhouden van de Oos- terschelde'. Hardnekkig als de Provincie was, zocht ze toch naar een vervolg. In augustus 2003 was er al een debat op verzoek van de 201 wantij oktober 2016

Wantij | 2016 | | pagina 20