Tjeu van Mierio Verantwoord en af en toe bourgondisch leven DE VOETAFDRUK Vertrekkend ex-voorman Tjeu van Mierio komt er niet onderuit: bij zijn afscheid moet zijn voetafdruk nog worden gemeten. Niet dat hij zich er voor hoeft te schamen: met een voetafdruk van 2,5 ha kan hij goed voor de dag komen. Voorbeeldrol Energie en water Gerda Spaander 'En zo hoort het ook', vindt hij. 'Je moet voor jezelf kunnen verantwoorden hoe je je op dit vlak gedraagt, en niet alleen de schuld geven aan overheid of bedrijven. Al probeert de ZMf de wereld natuurlijk wel zo te beïnvloeden dat ons aller voetaf druk kleiner wordt.' Tjeu van Mierio zegt met die kleine voetafdruk een plezierig en af en toe zelfs bourgondisch leven te lei den. En als hij zich zo nu en dan te buiten gaat aan een onverantwoorde aankoop, zoals een ploftip, krijgt hij thuis de wind van voren, dus dat wordt geen gewoonte. Een jaar of ben geleden werd huize Van Mierio op verzoek van de PZC bekeken met een infraroodcamera. Daarbij bleek dat dit dijkhuis, gebouwd rond 1900, de nodige warmtelekken had. Leuk voor de PZC, want dat leverde een krihsch stukje op over het privé-energiebeleid van de ZMf-baas. Tjeu van Mierio daarover: 'Ja, ik begrijp dat ik een voorbeeldrol heb. Maar we kwamen in een vrijwel ongeïsoleerd huis. We zijn al jaren bezig het huis stukje bij beetje te laten isoleren. Dat is nu wel zo ongeveer klaar. De laatste grote klus was de uitbreiding met een serre. Die geeft ons niet alleen mooi uitzicht, maar heeft ook driedubbel glas en hoeft daar door zelden te worden verwarmd.' Verder liggen er op het dak 20 zonnepa nelen, die bijna evenveel energie leveren als het gezin verbruikt. Hoe het zit met het gasverbruik weet Tjeu even niet. Dat blijkt iets beneden het gemiddelde te liggen voor een gezin van vier personen in een vrijstaande woning. Wel gaat het om groen gas dus daardoor wordt de score voor gasgebruik gehalveerd. Ten hjde van dit interview was Tjeu bezig een houthok te hmmeren, dus ook dat scheelt weer wat fossiele energie. De voetafdruk vraagt niet naar waterverbruik. Dat is blijkbaar moeilijk uit te drukken in vierkante meters. Jammer, want het waterverbruik in huize Van Mierio is behoorlijk laag. Mede door het gebruik van water uit de put buiten voor de tuin, de auto's wassen (twee in verband met de rolstoel van zijn dochter) en ander buitenwerk. En dan nog even over iets anders dan de voetafdruk: 27 jaar in min of meer dezelfde functie, hoe doe je dat? Werken voor de ZMf is dynamisch en afwisselend. De ZMf staat als belangenbehartigende organisatie midden in de Zeeuwse samen leving. We hebben al heel wat successen geboekt bij het verduurzamen van Zee land. Ik heb niet voor de politiek gekozen, omdat deze te weinig continuïteit biedt, te veel vast zit aan regels en wetten en heel veel verschillende belangen moet vertegenwoordigen.' Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie 241 wantij oktober 2016

Wantij | 2016 | | pagina 24