Grote Zeeuwse havenbedrijven willen graag afspraken maken met ZMf 'Grote bedrijven als Zeeland Seaports, DOW en Yara willen graag afspraken maken met de ZMf en de Provincie voor een beter milieu en meer natuur. Dat betekent concrete afspraken over de reductie van de uitstoot van C02 stikstoffen en fijn stof, over milieuvriendelijk transport over water en spoor en over ontwikkeling van natuur. Maar ook over kansen voor de bedrijven om te groeien.' Zeeland gevoel 'Bedrijven die vooroplopen hebben er last van als de overheid geen wetten voorschrijft.' Kennis van zaken Willem de Weert zoals DOW en Yara) en de ZMf zijn al een tijd met elkaar in gesprek. De Provincie is daarbij toehoorder. 'Wij helpen partijen die een deal willen', vat projectleider Bergsma zijn taak samen. Hij weet nu nog niet zeker of de deal op de dag van het symposium over duurzame Zeeuwse Havens met handtekeningen beklonken zal zijn, 'maar de wil is er'. Bergsma zegt dat wat nu in Zeeland gebeurt redelijk uniek is, zeker op provin ciaal niveau. 'Je kunt het vergelijken met het Energieakkoord dat op landelijk niveau gesloten is. Ik noem dat het Zee land-gevoel. In Zeeland kent men elkaar goed, de verhoudingen zijn goed. Dat is het voordeel van een kleine provincie. De ZMf heeft veel geïnvesteerd in overleg met bedrijven. Dat is zeker ook de ver dienste van Tjeu van Mierlo. Hij is in het Dit zijn de woorden van Geert Bergsma, projectleider bij CE Delft (zie kader) en voorzitter van het overleg waarbij het Zeeuwse havenbedrijf, de havengebon den bedrijven en de ZMf rond de tafel zitten. Zeeland Seaports, PORTIZ (de ver eniging van havengebondenbedrijven bedrijfsleven een gerespecteerd gespreks partner met kennis van zaken. Hij is tot compromissen bereid, maar durft ook nee te zeggen als de ambities van de bedrijven wat betreft natuur en milieu in zijn ogen te kort schieten. 'Dat kan ik niet aan mijn achterban verkopen', is dan zijn reactie.' Bergsma noemt de rol van de ZMf geen gemakkelijke. 'De milieuaspecten zijn vaak technisch ingewikkeld. Bedrijven hebben veel meer inzicht in hun techni sche mogelijkheden om tot een beter milieu te komen, en de kosten daarvan, dan de ZMf. Die heeft geen medewerkers die de fabrieken helemaal doorgronden. De Provincie kampt met hetzelfde pro bleem, dat heeft de kwestie rond de fos- forfabriek Thermphos in Vlissingen wel laten zien. Elke fabriek heeft andere emis sies naar de lucht. De neiging is om per bedrijf alle emissies te beperken en ieder een over één kam te scheren. Dan komen wij om de hoek kijken. Met onze kennis van zaken kunnen wij een aanvullende rol spelen. Wij weten waar het over gaat en kunnen ingewikkelde kwesties ophelde ren. Soms lijken er goede afspraken te zijn, waar je later spijt van krijgt. Het kan voor het milieu veel meer winst opleveren als het ene bedrijf bijvoorbeeld zijn hoge emissie van C02 weet te beperken en een 6 J wantij oktober 2016

Wantij | 2016 | | pagina 6