Wie en wat is CE Delft? Koplopers en achterblijvers Kansen milieubeweging Geert Bergsma (Foto: CE Delft) ander bedrijf juist van fijnstof. Daar heb je dan wel goede afspraken voor nodig' Bergsma is overigens zelf voorstander van een meer regulerende en controlerende overheid dan zoals overheden zich nu opstellen. Nu is het vaak zo dat overheden totaal geen regels willen uitvaardigen of handhaven. Men wil alleen faciliteren. 'In mijn ogen is de overheid geen advies- of bemiddelingsbureau. Bedrijven die voor oplopen hebben er last van als de over heid geen wetten vaststelt. Zij zijn dan met hun milieuvriendelijke en betere pro duct duurder uit dan de bedrijven die doorgaan met het verspillen van goedko pere grondstoffen en fossiele energie. Dat geeft spanning tussen koplopers en ach terblijvers. Met z'n allen zijn we beter af als er goede milieuspelregels zijn waar iedereen zich aan moet houden. Bij veilig heid en criminaliteit wordt wel een streng beleid gevraagd. Ook voor milieu moet je soms streng en vooral duidelijk zijn. Het is echter wel zaak om de doelen en regels zo te maken dat bedrijven er mee uit de voe ten kunnen. Dat betekent niet zeggen dat iedereen een bepaalde techniek moet gebruiken, maar wel dat iedereen zijn C02-emissie 20% omlaag moet brengen en zelf mag kiezen hoe hij dat doet.' Bergsma constateert dat het dwingende karakter van de bedrijfsmilieuplannen van de jaren negentig, is losgelaten. 'Er wordt veel aan de bedrijven zelf overgelaten en vertrouwd op de goede wil en maatschap pelijke verantwoordelijkheid. Daar liggen kansen voor de milieubeweging. Ik vind het goed dat de ZMf het voortouw heeft genomen en met de Zeeuwse bedrijven in gesprek is gegaan. In andere provincies zie je dat milieufederaties vaker voor de juri dische weg kiezen. Dat betekent dat men de vergunningaanvraag afwacht en dan eventueel bezwaar maakt. Zij gebruiken hun hindermacht. De ZMf zit meer in het voortraject.' Zeeland heeft veel chemie die al lang onder vuur ligt. De chemische bedrijven hebben belang bij een goede verstandhouding met de ZMf. De bedrij ven weten dat dat goed is voor hun beeld vorming. De ZMf kan dat benutten. Ik pleit ervoor om Tjeu van Mierlo in één of andere vorm bij het Zeeuwse bedrijfs leven te blijven betrekken, als adviseur of bestuurder. Zoiets zal ook wel op hem aftomen. Het Zeeuwse wereldje is klein.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Geert Bergsma is ketenanalist bij CE Delft. Dit is een onafoankelijke onderzoeks- en adviesorganisatie, gespecialiseerd in het ontwikkelen van innovatieve oplossingen van milieuvraagstukken. Bergsma zegt over zijn werk: 'Wij volgen grond stoften en producten van wieg tot graf. We bekijken alle milieueffec ten en onderzoeken hoe je die kunt verbeteren.' Opdrachtgevers zijn bedrijven, maatschappelijke organisaties en overheden. Voor beelden zijn Friesland Campina waarvoor CE Delft onderzoek deed naar de duurzaamheid van de vleesvervanger Valess, het Minis terie van Infrastructuur en Milieu dat wilde weten wat hoogwaar dige recycling inhoudt en Alliander met de vraag hoe elektriciteits kabels duurzamer gemaakt kunnen worden. Bergsma: 'Regelmatig maken we gebruik van het concept circulaire economie om te komen tot ftinke milieuverbeteringen. Zo onderzochten we in opdracht van de SER Zeeland wat de economi sche kansen zijn voor de circulaire economie in de provincie Zeeland.' Zie het volgende artikel. wantijj oktober 2016 (f 7

Wantij | 2016 | | pagina 7