- - --J WÊmBÊBBSaBÊk Wmm --- - C. SER Zeeland (waarin bedrijfsleven, vakbeweging en ook de ZMf participeren) heeft CE Delft gevraagd om de kortetermijnkansen van een circulaire economie voor de Provincie Zeeland in kaart te brengen en advies te geven hoe de Provincie deze kansen kan helpen verzilveren. Projectleider Geert Bergsma licht in dit artikel de adviezen toe. Wat is een circulaire Zeeuwse economie? A&A —s - Geert Bergsma In een circulaire Zeeuwse economie zijn alle grondstoffen die de basis vormen voor de Zeeuwse economie hernieuwbaar of is de kringloop van deze grondstoffen geslo ten. In de verkenning is dit uitgewerkt voor de sectoren chemie, landbouw, bouw en recreatie. Chemie circulair De chemiesector is klimaatneutraal en de impact van de sector op het milieu is mini maal omdat er geen ophoping is van gif tige en niet-biologisch affireekbare stoffen in het milieu die zijn vrijgekomen tijdens de productie en het gebruik van chemi sche producten. In een compleet circulaire chemiesector worden alle afvalstromen hoogwaardig hergebruikt. Energie beno digd voor de verschillende processtappen wordt duurzaam en zoveel mogelijk in de Zeeuwse regio geproduceerd. Chemische producten worden meer geleased dan ver kocht en komen na gebruik terug bij de fabriek. Biobased chemische producten dienen aan het eind van de levensduur als voedsel in het biologisch systeem en alle niet-biologisch affireekbare materialen worden opnieuw nuffig toegepast op een zo hoogwaardig mogelijke manier. Agrofood circulair De agrofoodsector waakt over het voort bestaan van de sector door de Zeeuwse bodemkwaliteit op peil te houden. De bodemkwaliteit wordt op peil gehouden door het circuleren van nutriënten (voe dingsstoffen die essentieel zijn voor de groei van levende organismen, onder andere stikstof, fosfor en koolstof) op ver schillende schaalniveaus; zowel op regio nale, als op nationale en mondiale schaal. De sector heeft een minimale impact op het milieu omdat er geen ophoping plaats vindt van giftige stoffen uit bestrijdings middelen en van nutriënten in gebieden waar het ecosysteem over genoeg nutri ënten beschikt. In een compleet circulaire agrofoodsector worden reststromen gebruikt in een zo hoogwaardig mogelijke toepassing en worden laagwaardige rest stromen gebruikt om de bodemkwaliteit op peil te houden. De eiwitsector (produc tie van vlees, zuivel en plantaardige eiwit ten) produceert voornamelijk nog hoogwaardige plantaardige eiwitten en slaat de stap tussen plant en consument, namelijk het vee, over. De Zeeuwse agro foodsector draagt hiernaast bijaan een circulaire chemiesector en circulaire bouwsector door het leveren van bioba sed grondstoffen. Circulaire bouw De bouwsector is klimaatneutraal en de impact van de sector op het milieu is mini maal omdat er geen ophoping is van gif tige en niet-biologisch affireekbare stoffen in het milieu die zijn vrijgekomen tijdens de productie en het gebruik van bouw materialen. Hierbij speelt de bouw een belangrijke rol in het klimaatneutraal maken van de gebouwde omgeving. Woningen en kantoren zijn energie neutraal of leveren zelfs energie. In een compleet circulaire bouwsector worden alle afvalstromen gebruikt. Biobased bouwmaterialen dienen aan het eind van de levensduur als voedsel in het biologisch systeem en alle niet-biologisch affireek- bare bouwmaterialen en bouwonderdelen worden opnieuw nuffig toegepast op een zo hoogwaardig mogelijke manier. 8 1 wantij oktober 2016

Wantij | 2016 | | pagina 8