'In een complete circulaire economie worden alle afvalstoffen hergebruikt.' - 4 - - Zeeuwse kansen Rol voor Provincie iSEkDfc sjjti'd--*lM Foto: Loes de Jong Specifiek Zeeuwse kansen zijn: a) de recycling van kunststoffen op een grootschalige en professionele manier bij het Zeeuwse chemie- cluster; concreet voorbeeld is EPS (het bekende witte piepschuim, maar dan harder); b) Zeeland als voorbeeldregio voor het beter sluiten van de nutriën ten-kringloop met een sterke agrofood en nutriëntensector; c) de recreatiesector die als hét uithangbord voor circulariteit in de agrofood en de bouw optreedt. Horeca en recreatie circulair In de horeca- en recreatiesector komen een circulaire agrofoodsector en circulaire bouwsector samen. Immers er wordt voedsel geconsumeerd in de horeca, en verblijfsaccomodaties spelen een belang rijke rol in de recreatie. Dit houdt in dat biologisch aforeekbare afvalstromen gebruikt worden in een zo hoogwaardig mogelijke toepassing en dat laagwaardige reststromen gebruikt worden om de bodemkwaliteit op peil te houden. Ove rige (fossiele) materialen worden vastge houden in de keten. Ook de overige impact op het milieu zal geminimaliseerd zijn, omdat er geen ophoping is van giftige en niet-biologisch aforeekbare stoffen in het milieu door zwerfafval en het gebruik van fossiele energie. Met bovenstaande beelden voor deze vier sectoren is vervol gens gesproken met bedrijven en andere organisaties en zijn ongeveer 25 concrete projecten, die net een steuntje in de rug nodig hebben maar die nu al kansrijk zijn geselecteerd. De circulaire economie leidt tot kansen voor de Provincie Zeeland, zowel qua grondstoffenbesparing als voor behoud en groei van werkgelegenheid. De Provin cie kan vanuit de verschillende rollen die ze heeft de ontwikkeling van een circu laire economie in Zeeland stimuleren: Voortrekker Wij raden de Provincie aan om bij elke beleidskeuze, aankoop en afvalstroom die geproduceerd wordt en die binnen het beleidsterrein van de Provincie ligt, te kie zen voor de meest circulaire optie. Vergunningverstrekker De Provincie aan verstrekt vergunningen op het gebied van ruimtelijke ordening en ontwikkelt omgevingsbeleid. Wij raden de provincie Zeeland aan om in gebiedsont- wikkeling in te zetten op circulariteit en ruimte te bieden aan bijvoorbeeld de teelt van algen en wieren. Wij bevelen de Provincie verder aan om bij de uitgifte van grond op bedrijventerreinen voorrang te verlenen aan circulaire bedrijven en pilot- projecten. Aandeelhouder De Provincie is aandeelhouder in een aan tal organisaties door gedane investerin gen. Hierbij gaat het vooral om DELTA, Zeeland Seaports en Impuls die hun beleid meer op circulariteit kunnen richten. Belangenbehartiger Men kan concluderen dat er bovenregio naal (samen-)gewerkt zal moeten worden om een aantal circulaire kansen aantrek kelijk te maken voor Zeeland. Wij bevelen de Provincie aan om deze belangen te behartigen bij de Rijksoverheid en de Europese Unie. Algemene lobbyrichtingen voor de Rijksoverheid kunnen gegroe peerd worden in vier richtingen: het opti maliseren van afvalbeleid, het stimuleren van innovatie in circulaire businessmodel len, het kiezen voor circulaire innovatie in eigen beleid en het stellen van targets ten behoeve van een circulaire economie. Hierbij kan samen opgetrokken worden met de Provincie Friesland. Zie http://www.circulairfriesland.frl/ Geert Bergsma is hoofd ketenanalyse van CE Delft. Het complete rapport is te downloaden via http://www.ce.nl/publicatie/economi- sche_kansen_voor_de_circulaire_econo- mie_in_de_provincie_zeeland/1806 wantijj oktober 2016 (f 9

Wantij | 2016 | | pagina 9