Velp - Stichting Rugvin bestaat uit vrijwilligers die onderzoek doen naar walvisachtigen in de Nederlandse wateren. De stichting draagt de door tellingen, observaties en op andere wijze vergaarde kennis graag uit. Zien en horen Noordzee RUGVIN Stichting Rugvin Bouke Kromhout van der Meer Frank Zanderink van de Stichting Rugvin zegt: 'In het Nederlandse deel van de Noordzee komen steeds meer bruinvis sen voor. Ook in de Oosterschelde verblijven 30 tot 40 van deze walvisachti gen. Nabij het havenhoofd van Zierikzee zijn heel vaak bruinvissen te zien. Je kunt daar prima te voet of met de fiets komen. Daarom is dit een van de beste plekken van Nederland en Europa om bruinvissen te zien.' Samen met haar partners, het Wereld Natuur Fonds, Nationaal Park Ooster- schelde, Natuurmonumenten en Gemeente Schouwen-Duiveland heeft de Stichting Rugvin hier in oktober 2016 'Studio Bruinvis' in gebruik genomen. 'Met Studio Bruinvis wordt het live-geluid van de in de buurt zwemmende bruin vissen vanaf een afstand van enkele honderden meters overgebracht naar het land waar je ze kunt beluisteren,' vertelt Frank. 'Je kunt daar dus de bruinvissen zien en tegelijk horen. Dat is uniek.' Regelmatig varen vrijwilligers van Rugvin mee met schepen van de Stena Line, om vanaf de brug walvisachtigen te monito ren. Doel hiervan is het verzamelen van data over de aanwezigheid van walvis achtigen in het stuk van de Noordzee, tussen Hoek van Holland en Harwich. De meest voorkomende walvisachtige in het monitoringsgebied en in de Neder landse wateren is de bruinvis. In de loop der jaren zijn er ook regelmatig witsnuit- dolfijnen gezien. Ook zijn er incidenteel orka's, een tuimelaar en niet-walvisachti- gen zoals een reuzenhaai en zeehonden waargenomen. Op de site van Rugvin vind je jaaroverzichten, kaarten en tabellen terug over de waarnemingen. Werkgebied: Noordzee en Oosterschelde T: 026 - 363 54 44 E: rugvinfoundation@gmail.com www.rugvin.nl Verenigingsblad: informatie via e-mail Kosten lidmaatschap: donaties 16 wantij mei 2017

Wantij | 2017 | | pagina 16