Energie uit zon en wind Vlissingen - De samenwerking van Zeeuwind en ZMf in het project Zon Effect verloopt al vele jaren succesvol. Het leverde al meer dan 20.000 zonnepanelen op. Sinds kort is daar het Warmte Effect bijgekomen: het minimaliseren van het gasverbruik in woningen door onder andere isolatie en warmtepompen. Vrijwilligers Zonnepanelen Weerstand zeeuwind Zeeuwind Peter Louwerse Een andere samenwerking is het Energie servicepunt Zeeland. Dit is hét platform om Zeeuwse initiatieven op het gebied van lokale duurzame energie en energie besparing te ondersteunen, verbinden en positioneren. 'Deze vormen van samen werking willen we heel graag in stand houden,' zegt Marjan Brandes, manager bij Zeeuwind. Als kernactiviteit van de coöperatieve vereniging Zeeuwind noemt ze de bouw en exploitatie van windturbi nes voor het opwekken van duurzame stroom. Daar komen ook zonneparken bij. Daarvoor zijn zes mensen in vaste dienst. 'Onze leden helpen bij het organiseren van de informatiebijeenkomsten voor het Zon Effect en het Warmte Effect. Daar worden particulieren met raad en daad bijgestaan in het aanschaffen van zonnepanelen en warmtepompen en bij het isoleren van woningen. Onze vrijwilli gers geven ook voorlichting op scholen en bij verenigingen of stichtingen die zelf willen investeren in decentrale duurzame energievoorziening.' Als nieuwste activiteit noemt Marjan Brandes het 'Postcoderoosproject' in Middelburg. Ze legt uit: 'Mensen die zelf geen geschikt dak hebben voor zonne panelen kunnen hieraan meedoen. De zonnepanelen worden dan gelegd op daken van loodsen op bedrijventerreinen of als een zonnepark op een terrein buiten de stad. Wij organiseren voorlichtingsbijeenkomsten en proberen deelnemers zoveel mogelijk te ontzorgen.' Zeeuwind worstelt met het verwerven van geschikte locaties voor het plaatsen van windturbines. Overheden werken niet altijd enthousiast mee. De maatschappe lijke weerstand tegen windturbines is een bekend probleem. Door omwonenden vroegtijdig te laten participeren, ook financieel, wordt geprobeerd die weer stand te verminderen. Een andere uitdaging is de schoonheid van het weidse Zeeuwse landschap en de aantasting daar van door grote windturbines. Zeeuwind let daar scherp op en volgt de ontwikke lingen op de voet om met kleinere turbines duurzame stroom te produceren. Ook de concentratiegebieden die de Provincie heeft aangewezen in onder meer industriële omgevingen (Sloegebied en Kanaalzone) bieden mogelijkheden om groene stroom op te wekken. Werkgebied: Zeeland T. 0118 - 474 187 E. info@zeeuwind.nl www.zeeuwind.nl Verenigingsblad: Zeeuwind Nieuws, verschijnt twee keer per jaar Kosten lidmaatschap: 10,- inschrijfgeld en een lening van minimaal 100,- Aantal leden: 2.000 20 wantij mei 2017

Wantij | 2017 | | pagina 20