Ecologisch leven en tuinieren velt Scherpenisse - Velt is de afkorting van Vereniging voor Ecologisch Leven en Tuinieren. De vereniging is ontstaan in Vlaanderen en doorgebroken naar Nederland. Velt telt inmiddels 150 lokale afdelingen, waarvan Zeeuwse Eilanden er één is. Velt Spruiten Gezamenlijke inkoop ZMf SAMEN ECO ACTIEF Werkgebied: Zeeland T. 06 - 537 345 38 E. veltze@mjklippel.nl www.veltzeeuwseeilanden.nl Verenigingsblad: Seizoenen, verschijnt zes keer per jaar Kosten lidmaatschap: 30,- per jaar Aantal leden: 150 Gerda Spaander Bestuurslid Rien Klippel kwam in 2011 voor de eerste keer in contact met Velt op een bijeenkomst in Destelbergen, nabij Gent. 'Ik was daar voor mijn werk vanuit het Waterschap Scheldestromen. Iemand van Velt gaf daar voorlichting over niet-chemisch onderhoud van particuliere verhardingen. Dat wekte mijn interesse en ik ben lid geworden. In 2013 vroeg Velt me om secretaris te worden van de nieuwe afdeling Zeeuwse Eilanden.' Hij legt uit dat de vereniging vier pijlers heeft: de moestuin, de siertuin, voeding en ecologisch leven. Een gesprek met Klippel gaat al snel over de zin en de noodzaak daarvan. 'Het is goed voor de wereld, en ook voor ieders gezondheid.' Dat licht hij toe aan de hand van spruiten. Van origine zijn die bitter. Dat houdt insecten op afstand, en zou ook de kans op kanker verkleinen. Maar niet iedereen vindt bitter lekker, dus zijn spruiten nu zoeter van smaak, worden ze meer gegeten door rupsen en slakken (die vervolgens bestreden moeten worden) en zijn ze minder gezond. Velt organiseert tal van activiteiten rondom ecologisch leven en tuinieren. Zo zijn er excursies, cursussen en workshops over de moestuin. Velt organiseert met biologische boeren uit Zeeland een gezamenlijke inkoop voor biologisch plant- en pootgoed, biologische zaden en fytoftora-resistente pootaardappelen. Sommige leden stellen hun tuin open voor bezoek, en onderling worden er ook zaden geruild. De leden krijgen zes keer per jaar het landelijke blad Seizoenen en kunnen met korting boeken kopen uit het uitgebreide Velt-assortiment. Velt heeft zich aan gesloten bij de ZMf omdat beide verenigingen werken vanuit hetzelfde gedachtegoed. Het levert Velt ook relaties op met andere organisaties en er zijn wel eens cursussen georgani seerd bij de ZMf. Klippel gaat ook naar regiobijeenkomsten, en denkt samen met ZMf-medewerker Melissa Ernst mee over de ontwikkelingen van de Zeeuwse landbouw. wantij mei 2017 f 21

Wantij | 2017 | | pagina 21