Wat is de Zeeuwse kust zonder duinen? Stichting Duinbehoud Leiden - De duinen. Ze beschermen ons tegen de zee, hebben een bijzondere geologie, vertonen een grote natuurlijke dynamiek en hebben een hoge biodiversiteit. En ze zijn een attractie. Het hoogste duin van Zeeland, 50 meter bij Zoutelande, biedt bijvoorbeeld een prachtig panorama over Walcheren. Stichting Duinbehoud kwartaal Stikstofdepositie Rob Kregting Arnoud van der Meulen is manager van stichting Duinbehoud. 'Stichting Duin behoud is een landelijke organisatie, met lokale werkgroepen en consulenten. De stichting zet zich in voor de bescherming van het natuurlijk milieu in de duinen en aangrenzende gebieden, voor de planten en dieren die er leven en voor de mensen die ervan willen genieten. We doen dat door onze visie in te brengen in overleg, door middel van publiekscampagnes en - als er geen andere oplossing is - door middel van procedures. Verder informe- ren we mensen over de waarden en de bedreigingen van het kustlandschap, onder andere middels het tijdschrift Duin, onze website en onze social media. De relatie met de ZMf wordt vooral onderhouden door de duinconsulenten en de werkgroep Midden-Zeeland. De ZMf is net als Stichting Duinbehoud één van de initiatiefnemers van de campagne Bescherm de Kust. Beide organisaties trekken vaak gezamenlijk op in procedu res tegen ongewenste ontwikkelingen.' DUINBEHOUD Werkgebied: Nederlandse kust. Zeeland en Zuid-Hollandse eilanden T. 071 - 514 37 19 E. stichting@duinbehoud.nl www.duinbehoud.nl Verenigingsblad: Duin, verschijnt elk Kosten lidmaatschap: donateur vanaf 17,- Aantal donateurs: 1.200 Als grootste natuur- en milieuproblemen voor de duinen in Zeeland ziet hij stikstofdepositie. Daardoor verruigt de duinvegetatie. Zeldzame plantensoorten verdwijnen. Een ander probleem is het structureel 'knagen' aan de natuurwaar den en het natuurlandschap door andere ruimtelijke functies. Dat is bijvoorbeeld de bebouwing aan de randen van de natuurgebieden. Verder wordt het natuurlijke karakter van de duinen aangetast door de uitbreiding van het wegen- en fietspadennetwerk en door de verbreding, verlichting en verharding van de duinovergangen naar het strand. De stichting vindt ook dat de duinen tussen Westkapelle en Vlissingen onvoldoende beschermd zijn. 'Ze zouden aangewezen moeten worden als Natura 2000 gebied.'

Wantij | 2017 | | pagina 23