Diversiteit maakt Zeeuwse landschap bijzonder Heinkenszand - Stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) is een terreinbeherende organisatie. Al sinds 1936 zet ze zich in voor het behoud van het weidse Zeeuwse landschap. HZL beheert en beschermt bijna 10.000 hectare aan waardevolle gebieden, verspreid door de hele provincie. Diversiteit Samenwerking Delta Natuurlijk Stichting Het Zeeuwse Landschap Bouke Kromhout van der Meer Dankzij veel wandelroutes en uitkijk punten kan de bezoeker van die gebieden genieten. Ook organiseert de stichting veel excursies. Van de Clingse bossen en het Verdronken Land van Saeftinghe tot de eendenkooi in St. Philipsland en de duinen van Oranjezon. Met een gids van het Zeeuwse Landschap ontdek je die gebieden. De diversiteit aan gebieden is wat directeur Marten Hemminga zo bijzonder aan Zeeland vindt: 'Door de combinatie van land en water hebben we in Zeeland veel verschillende gebieden. Buitendijkse schorren, bossen, getijde wateren, en duinen, noem maar op. Ook de problema tiek is heel divers. In sommige gebieden is dat de recreatiedruk, in andere verdroging of vermesting. Dat er predatoren als vossen zijn, heeft voor een gebied met weidevogels een ander effect dan voor een bos. Klimaatverandering zal voor alle gebieden gevolgen hebben. De eerste tekenen zijn nu al te zien. Niet alle veranderingen als gevolg hiervan hoeven negatief te zijn, maar dat er door klimaat verandering dingen anders gaan worden is duidelijk.' Het Zeeuws Landschap kent een jaren lange samenwerking met de ZMf. Hemminga: 'We trekken samen op bij onderwerpen waar we dat belangrijk vinden. Soms is dat gewoon nodig, omdat het om grote onderwerpen gaat. Bij andere dossiers is het verstandiger om de taken te verdelen en ieder vanuit de eigen mogelijkheden te laten handelen.' Ook met andere organisaties werkt HZL samen. Met een aantal Zeeuwse, Brabantse, Zuid-Hollandse en landelijke natuur- en milieuorganisaties vormt HZL de Coalitie Delta Natuurlijk. 'De coalitie streeft naar een ecologisch gezonde en veerkrachtige Delta door niet tégen de natuurlijke processen in, maar mét deze processen mee de kwaliteit te verbeteren, de functionaliteit te vergroten en het beheer efficiënter te maken. Daarbij rekening houdend met opgebouwde veiligheid en in balans met een duurzaam economisch ontwikkelingsperspectief.' Werkgebied: Zeeland T. 0113 - 569 110 E. info@hetzeeuwselandschap.nl www.hetzeeuwselandschap.nl Blad: Zeeuwslandschap, verschijnt vier keer per jaar Donateur: vanaf 20,- per jaar Aantal donateurs: 10.500 26 wantij mei 2017

Wantij | 2017 | | pagina 26