Een mooi en duurzaam Zeeland Tl In deze Wantij een portret van de 23 organisaties die lid zijn van de ZMf. Bij deze verenigingen zijn in totaal circa 50.000 leden en donateurs aangesloten. Colofon &"f Willem de Weert voorzitter ZMf Gert van der Slikke Gert van der Slikke volgde Jan van Seters op als voorzitter van de ZMf. We legden hem de volgende vragen voor. De meeste milieufederaties zijn een stichting, de ZMf een vereniging. Waarom? 'De verenigingsvorm biedt een directe relatie met de achterban en is het meest democratisch. De ledenvergadering, die twee keer per jaar bij elkaar komt, stelt uiteindelijk de belangrijkste stukken vast, benoemt het bestuur en kan het bestuur zo nodig naar huis sturen.' De ZMf zelf telt circa 700 individuele leden. Wat is het belang van individuele leden? 'Voor ons is het van belang om de burger die lid is van de ZMf direct te horen. Zij verschijnen op de regionale vergade ringen, luisteren en brengen daar hun punten naar voren. Daartoe nodigen we ze ook uitdrukkelijk uit. De ZMf is daarom beter in staat te horen wat er speelt en daarop te handelen. Wat kan de ZMf betekenen voor de aangesloten organisaties? 'Veel. Laat ik een onderscheid maken tussen de professionele organisaties met beroepskrachten zoals Zeeuws Land schap, en de vrijwilligersorganisaties zoals 't Duumpje en dergelijke. Met de terreinbeherende organisaties wordt het werk gecoördineerd en fungeert de ZMf vaak als spreekbuis. De vrijwilligersorga nisaties kunnen de ZMf om raad vragen. Dat betekent niet automatisch dat de ZMf het probleem overneemt. De vakkennis en ervaring van de ZMf- medewerker kan de vragensteller wel op weg helpen.' Waar focust de ZMf de komende tijd op? 'De drie thema's waar we ons op richten zijn 1. Overgang naar een duurzame samenleving (klimaat, energie, circulaire economie). 2. Ruimtelijke ordening en landschap 3. Deltawateren. We doen niet alles. We hebben een beperkte bezetting. Wat andere gelijkgestemden kunnen doen, laten we aan hen over. Wat niet tot de hoofdtaken behoort en wat we bovendien niet kunnen financieren, doen we niet. Verder gaan we werkgroepen nieuw leven inblazen. Ik denk bijvoor beeld aan thema's als de circulaire economie, Deltawateren. Zij kunnen klankbord en inspirator zijn. Zo verster ken we de band met de achterban en werken we met vele handen en geesten aan een mooi en duurzaam Zeeland.' MEI 2017 nummer 132 jaargang 34 nr. 1 Het wantij is 'de draaiing of stilstand in het water, waar twee vloedstromen elkaar ont moeten'. Wantij is een uitgave van de ZMf. Het blad wordt naar de leden van de ZMf verstuurd. Lidmaatschap van de ZMf kost 24 per jaar. Bijdragen kunnen in overleg met de eindredacteur worden ingediend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te betekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redactie, het bureau of het bestuur van de ZMf weergeven. Redactie: Lineke Keizer(secretariaat), Rob Kregting, Bouke Kromhout van der Meer, Peter Louwerse, Gerda Spaander en Willem de Weert (eindredactie). Redactiesecretariaat: ZMf, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg T. 0118 - 654 180 E. lkeizer@zmf.nl Vormgeving en productie: Nilsson, Goes Voorpagina: De bladen die door de bij de ZMf aangesloten organisaties worden uitgegeven. Fotografie: De foto's zijn door de bij de ZMf aangesloten organisatie aangeleverd, tenzij anders vermeld. MIX V a«j^ Papier van verantwoorde herkomst por www.f*c.ora FSC® C006922 2 wantij mei 2017

Wantij | 2017 | | pagina 2