>'jïm DIT IS MIJN HOF J- Wat zijn uw literaire plannen op korte en wat langere termijn? Chris de Stoop. Foto: Uitgeverij De Bezige Bij. Nieuwe natuur in de Prosperpolder. Foto: Loes de Jong. daarvoor teruggekeerd naar de ouderlijke boerderij, die door de ziekte van mijn moeder en de dood van mijn broer leeg was komen te staan, waar ik nu nog werk. 'Back to the roots'. Het deed me dan ook veel plezier dat ik vorig najaar de Zeeuwse Boekenprijs kreeg en gevraagd werd het Zeeuwse Boekenweekgeschenk te schrijven. Ook dat boekje 'Het vierde gewas' ging over de spanningen door de ontwikkeling van nieuwe natuur, maar ook nu weer in de hoop om tot een sociale en geïntegreerde visie op het landschap te komen. Er is niet alleen de ecologische en recreatieve waarde - die erg belangrijk zijn - maar er is ook de historische, landbouwkundige, sociale, familiale, culturele en morele waarde. Om het met een zwaar woord te zeggen: het landschap bepaalt ook onze identi teit. En het Zeeuwse landschap heb ik altijd schitterend gevonden.' 'Ik heb net afscheid genomen van de journalistiek met een kritisch boek, 'Ex-reporter', en wil me nu uitsluitend aan literatuur wijden. Ik ben schoorvoetend aan een nieuw verhaal begonnen, dat vermoe delijk pas in 2018 zal verschijnen. Enkele jaren later hoop ik te beginnen aan het derde en laatste deel van mijn 'poldertrilo gie'. Ik hoop dat het geen testament wordt voor wat een van de mooiste streken van Europa is geweest en, meer algemeen, voor wat ooit onze familiale landbouw is geweest. Maar ik geloof dat er een keerpunt is bereikt en dat er een herwaar dering van ons platteland komt, in dialoog met de natuurbeweging uiteraard. Het is geen of-of maar een en-en-verhaal. Als we nog iets willen redden, moeten we nu dat samen met de laatste boeren doen.' wantij oktober 2017 ,t Met dit boek bereikt Chris de Stoop (1958) het grote publiek. Het werd verkozen in september 2015 tot 'boek van de maand' in het tv-programma De Wereld Draait Door en won in 2016 de Zeeuwse Boekenprijs. In het boek keert De Stoop terug naar zijn ouderlijk huis dat leeg staat in de polders van het Waasland, net over de grens van Zeeuws-Vlaanderen. Hij beschrijft hoe het eeuwenoude boerenland geofferd wordt aan de opkomst van de Antwerpse haven en wat rest aan de vorming van nieuwe natuur. De Hedwigepolder is een toekomstig voorbeeld. Het boek is in het Duits en het Chinees vertaald, wat duidt op het mondiale probleem dat hij aansnijdt: met het oude landschap verdwijnt ook het boerenleven en de sociale structuur. Voor meer informatie: www.chrisdestoop.be

Wantij | 2017 | | pagina 11