Westhove/Manteling Mijn plek: Sè?--" mpm-W I At Karakteristiek Samenwerking Crowdfunding De Manteling is een duin- en bosgebied tussen Domburg en Oostkapelle met karakteristieke buitenplaatsen en kasteel Westhove. Robbert vindt dit een van de mooiste natuurgebieden van Walcheren door de combinatie van enorme natuurlijkheid, de kracht van water, wind en duinen. Tegelijkertijd is het mooi gecultiveerd: landgoederen met buitenhuizen en een kasteel met museum en een landschapstuin. 'Dit gebied geeft aan dat het mogelijk is om én natuur te hebben én voor biodiversiteit te gaan en het tegelijkertijd als mensen te mogen gebruiken want het is grotendeels toegankelijk voor publiek. En daarmee is het ook van de mensen. Hier zie je ook dat landschap mag veranderen. Men had de durf om een kasteel te bouwen en om hier een museum te vestigen. Maar je moet het wel zo doen dat mensen dat op lange termijn mooi blijven vinden.' I I -N I A Robbert Trompeter. Foto: Peter Louwerse. zul je daar op langere termijn winst mee halen. Je houdt je park langer levend. Dan blijven de toeristen wel komen. Er is een kentering te zien, vooral bij de Zeeuwse recreatieondernemers. Meer oog voor extensieve vormen van recreatie in relatie met de natuur.' In de visie van Trompetter moeten we het landschap beschermen door in Zeeland de identiteit van de voormalige eilanden te behouden en te herstellen. Als voorbeel den hiervan noemt hij de typisch Kasteel WesthoveOostkapelle. Foto: Loes de Jong. Walcherse B-wegen met karakteristieke hagen en de Zuid-Bevelandse bloemdij- ken. De belangrijkste actuele zaken die in het werkveld RO en Landschap spelen zijn het Brouwerseiland, de Kustvisie, de Omgevingsvisie en diverse zienswijzen waaronder Landgoed Het Camperveer. 'Daarnaast ben ik net begonnen aan het meerjarenprogramma RO en Landschap. Daarin ga ik beschrijven wat we willen, waarom dat belangrijk is en vervolgens hoe we dat gaan aanpakken en welke resultaten we willen bereiken. Het moet, samen met de programma's van de andere werkvelden, een dynamisch ZMf-programma vormen. Eind 2018 moet het programma gereed zijn.' In het werkveld RO en Landschap zijn Natuurmonumenten, Staatbosbeheer en het Zeeuws Landschap de belangrijkste partners. Concreet betekent dat het gezamenlijk schrijven en indienen van zienswijzen en het opstellen van visies. Van recentere datum is de samenwerking met Zeeland Seaports. Die kreeg vorig jaar een flinke opsteker met het conve nant Duurzaamheidsambitie 2030. 'De ZLTO is volgens mij ook een heel natuurlijke overlegpartner', denkt Trompetter. 'Met die organisatie zouden we eveneens een convenant kunnen maken. Niet alleen op duurzaamheid, maar ook op het circulair maken van landbouw en veeteelt, op landschappe lijke kwaliteit en biodiversiteit en op zoetwaterproblematiek. Verschillen moeten overbrugd gaan worden, zeker op de terreinen waar we elkaar kunnen vinden.' Natuurlijk is ook de Provincie Zeeland een belangrijke overlegpartner. Op dit moment is de Omgevingsvisie actueel. 'Mijn voorstel is om de eigen visie van ZMf en betrokken lidorganisaties op papier te zetten en proactief in te brengen bij de Provincie. Zodat we nog vóór de beeldvormende bijeenkomst aangeven wat er volgens ons in de Omgevingsvisie moet staan,' vertrouwt de ZMf-medewerker mij toe. In september is een crowdfunding gestart voor het meefinancieren van de bezwaar procedure bij de Raad van State. Die is heel succesvol. Trompetter: 'Voor de ZMf is dit een noviteit. Er blijkt veel steun vanuit de bevolking voor de bezwaren tegen de plannen voor het Brouwersei land. Samen met Natuurmonumenten is de ZMf de trekker. Ook met andere belangengroeperingen, zoals de surfers werken we nauw samen.' Peter Louwerse is lid van de Wantijredactie. wantij oktober 2017 15

Wantij | 2017 | | pagina 15