Worstelen met mobiliteit DE VOETAFDRUK Als uitsmijter van deze Wantij over de ZMf de voetafdruk van het bestuur. Het bestuur is een gemêleerd gezelschap van vrouwen en mannen, werkzaam en gepensioneerd, wonend in de stad en op het platteland, in grote en kleine huizen, oude en moderne, minder of meer reislustig en vaak bewust met voeding bezig. Dat komt allemaal tot uitdrukking in de voetafdruk. Zonnepanelen Moestuin Kilometers Voetafdruk bestuursleden ZMf Gerda Spaander en Willem de Weert Het gemiddelde van het bestuur komt uit op 4,6 ha. Dat is beneden het Neder landse gemiddelde dat op 6,2 hectare ligt. Alle bestuursleden zitten daaronder. Dat mag je natuurlijk ook wel verwachten van mensen die zich om klimaat, natuur en milieu bekommeren. Wereldwijd spannen de inwoners van de Verenigde Arabische Emiraten de kroon met een voetafdruk van 10.7 ha. De inwoners van de V.S. doen daar met 8,0 ha weinig voor onder. Inwoners van Kenya en India hebben een voetafdruk van circa 1 ha, wat schrijnend het verschil tussen rijk en arm in de wereld illustreert. Het merendeel van de bestuursleden heeft zonnepanelen op het dak, soms aangevuld met een zonneboiler en aandelen in windenergie. Groene stroom is vanzelfsprekend. Iedereen is klaar of bezig met het huis te isoleren, al is dat soms lastig als je een eeuwenoud pand bewoont met enkelsteens muren. Enkele bestuursleden bezitten een groot erf, wat ruimte biedt voor een moestuin en het jaar rond zelf je voedsel produce ren. Maar het hebben van veel grond telt uiteraard mee in de voetafdruk, terwijl het eventuele voordeel ervan niet meetelt. Die tegenstrijdigheid zou er nog uit moeten. Biologisch eten is de bestuursleden ook niet vreemd, soms uit de volkstuin, al ontkennen sommigen niet van een lekker stuk vlees en kaas te houden, en dat verhoogt de score weer. Een enkeling vangt het regenwater op en gebruikt dat om de wc door te spoelen en de auto te wassen. Waar meerdere bestuursleden mee worstelen is hun mobiliteit. Een deel van het bestuur is graag op pad, maakt veel autokilometers, ook diesel. Een bestuurs lid noemt openhartig autorijden een liefhebberij. Een ander zegt weliswaar een zuinig model te rijden, maar gaat toch proberen meer met de trein te reizen. Vliegen binnen Europa en ook naar andere werelddelen jaagt de voetafdruk flink omhoog, zeilen over de Zeeuwse wateren omlaag. Kortom, niets menselijks is het ZMf-bestuur vreemd. Gerda Spaander en Willem de Weert zijn lid van de Wantijredactie. Inez Flamelingdocent bij het University College Roosevelt. Gert van der Slikkegepensio neerd, was o.a. regiodirecteur bij Natuurmonumenten. Marco Ouwerkerk, adviseur duurzaam ondernemen in horeca, recreatie en toerisme. Loes de Jong, adviseur Water Rijks waters taat. Teus Baars, directeur Zeeuwind. Krijn Jan Provoost, gepensioneerd, daarvoor o.a. regiodirecteur bij Natuurmonumenten. Walter de Milliano, gepensioneerd Liesbeth Zonnevylle-Reigersman, plantenziektekundige. gepensioneerd beleidsmedewer ker natuur- en milieueducatie Provincie Zeeland. Roel Mooij, gepensioneerd coördinator natuur en landschap Provincie Zeeland. 20 wantij oktober 2017

Wantij | 2017 | | pagina 20