Werkvelden vanuit een helicopterview. Dat betekent dat we niet enkel naar ons eigen werkveld kijken, natuur en milieu, maar naar de hele Zeeuwse samenleving. We zoeken in het transitieproces partners. Samenwerken is met elkaar optellen. Ik noem wat voorbeelden. Met de overheid, met name de Provincie, waarmee we prestatieafspraken maken. Met het bedrijfsleven, ik denk aan Zeeland Seaports waarmee we afgespro ken hebben dat de Zeeuwse havens in 2030 duurzaam zijn. Met het onderwijs; ik ben in mijn vorige werk in het MBO veel met duurzaamheid aan de slag geweest (www.hetgroenebrein.nl). Met andere maatschappelijke organisa ties zoals Switch waarmee we hier in Middelburg onder één dak zitten.' 'De ZMf wil veel, maar kan niet alles. We werken met een kleine efficiënte organisatie. We hebben werkvelden afgesproken. Dat zijn Ruimtelijke Ordening en Landschap, Circulaire Economie en Duurzaamheid en de Deltawateren. Daarnaast pakken we projecten op zoals Duurzame Landbouw, Nacht van de Nacht, Het Zon Effect en Het Warmte Effect. Op al deze terreinen zullen we aanjager zijn en nieuwe ontwikkelingen initiëren. Onze afkomst verloochenen we niet. We blijven van oudsher bewaker van natuur en milieu in Zeeland. Zo'n plan als Brouwerseiland kan echt niet en bestrijden we. Je probeert confrontaties te voorkomen, maar als het echt niet anders kan stappen we naar de rechter. En wie we nooit mogen vergeten is onze achterban. Die is in de vorige Wantij voor het voetlicht gebracht. Hun belang is ons belang. Al die verenigingen waarin honderden vrijwilligers actief zijn, kunnen ons om raad vragen. Met onze ervaring en vakkennis kunnen wij hen op weg helpen.' Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Het Goese Sas ligt ongeveer vijf kilometer van het huis van Ira von Harras. Ze komt er graag, als kind al. Vroeger om te zwemmen en te zeilen, nu om de hond uit te laten en vooral ook om haar hoofd leeg te maken. De plek nodigt daartoe uit. Je kijkt vanaf de dijk eindeloos over de Oosterschelde. West waarts ligt de Zeelandbrug aan de horizon, in het oosten priemt het kerkje van Kattendijke in de lucht boven de polders waar, met wat geluk, in het open veld reeën te zien zijn. Achter je klapperen de masten van de zeilboten die hun ligplaats in de haven hebben. Het kan er druk zijn, vooral in het weekend en vakantietijd met watersporters, wandelaars, fietsers en duikers. Toch is het een plaats om tot rust te komen. Zeker na het onder gaan van de zon, want het Goese Sas is een van de donkerste plaatsen in Zeeland. Ira komt er graag, zeker ook door de aanwezigheid van Het Loze Vissertje, een gezellig bruin café waar een goed glas bier geschonken wordt. wantij oktober 2017 5

Wantij | 2017 | | pagina 5