Partijen bij elkaar brengen met 'aaibare' projecten Tussen alle nieuwelingen is Melissa Ernst (Rotterdam, 1969) degene die het langst bij de ZMf werkt: inmiddels 20 jaar. In haar studententijd was ze actief bij Jongeren Milieu Aktief, een organisatie die door positieve acties een bijdrage wil leveren aan een duurzame wereld. Dat is ook wat Melissa het liefst doet: samen met anderen werken aan positieve initiatieven. Af en toe zijn juridische procedures ook nodig, maar die laat ze graag over aan anderen. Samen aan de slag Trotse werknemers De Koegorspolder Foto: Rudi Geus. Gerda Spaander Zo'n positief initiatief is op het ogenblik het project 2B Connect. Deze naam behoeft uitleg. De twee B's staan voor bedrijven en biodiversiteit. En die worden in dit project met elkaar verbonden. Het voert Melissa naar Zeeuws-Vlaanderen, naar de Koegorspolder, waar de kunst- mestfabriek Yara domineert. Wat vroeger nauwelijks denkbaar was, is dat nu wel: bedrijven die samen met natuur- en milieuorganisaties hun omgeving groener maken. Veel bedrijven hebben ooit meer grond aangekocht dan ze tot nu toe nodig blijken te hebben, en daar kun je voor de natuur aardige dingen mee doen. Als daar dan per ongeluk een korenwolf op afkomt, hoeft het bedrijf niet voor altijd van bebouwing af te zien, wat vroeger wel het geval was toen de regeling 'tijdelijk natuur' nog niet bestond. Dat opent de weg voor tijdelijke natuur, en dat is waar in de Koegorspolder aan wordt gewerkt, onder het motto 'Groene Koegors'. Melissa is samen met Stichting Land schapsbeheer Zeeland en partijen als Zeeland Seaports, Yara Sluiskil, Zeeuwind, de gemeente Terneuzen en andere bedrijven druk doende om de Koegors- polder groener en duurzamer in te richten. Zo komt er een groen lint aan de noord- en westkant van de polder, met enkele hectaren bloemrijk weiland, plasdrasweiland en poelen voor de kamsalamander. Bedrijven hangen kasten op voor vleermuizen, bijen en gierzwalu wen. Ook komen er meer wandelmoge lijkheden. Verder is er de wens om zonnepanelen op de ruim dertig meter hoge afvalberg te plaatsen. Schapen gaan dienst doen als natuurlijke grasmaaier. En op een braakliggend stukje grond zullen scharrelvarkens gaan wroeten en scharrelen. Melissa Ernst zegt: 'De natuur krijgt het op akkers steeds moeilijker, mede vanwege de schaalvergroting in de 8 wantij oktober 2017

Wantij | 2017 | | pagina 8