De Koegorspolder Partijen bij elkaar brengen Mijn plek: landbouw, dus het is prettig dat er nu op braakliggende industrieterreinen meer mogelijk wordt. Medewerkers van deze bedrijven waarderen het ook in toene mende mate, zij zijn soms zelfs trots dat hun bedrijf zich inzet voor natuur. Mijn droom is dat ze straks hun kinderen mee kunnen nemen voor bijvoorbeeld een vogelexcursie op het eigen terrein.' Het maken van een biodiversiteitsplan gebeurt ook bij DOW en de Roompot. Ze hoopt dat het goede voorbeeld ook in het Sloegebied navolging zal krijgen en bij de recreatiebedrijven in Zeeland. Overigens hoeft een bedrijf niet groot te zijn om de omgeving groener te maken. Melissa Ernst houdt zich ook bezig met landbouw, energie en voeding. Gemene deler van haar projecten is dat ze 'aaibaar' zijn en dat ze verschillende partijen bij elkaar brengen. Boeren en consumenten in het zonnepanelen project 'Boer zoekt buur' en winkeliers en winkelend publiek in de 'Deuren-dicht' actie. 'Ik zie de ZMf als een organisatie die een rol speelt bij de overgang naar een duurzame samenleving, samen met de achterban. Hiervoor wil ik mensen enthousiast maken en met duurzame voorbeelden een inspiratiebron zijn voor anderen. Dat doe ik in samenwerking met partijen waarvan je dat vroeger niet had verwacht. Bij bedrijven kwam ik in een voor mij vreemde wereld, die daardoor wel zo interessant is. Daar leer ik het meeste van.' Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. De Koegorspolder is niet meteen een gebied wat er voor in aanmerking komt om iemands favoriete landschap te zijn. Maar Melissa wil er wel de aandacht op vestigen, mede omdat er zoveel potenties liggen. Vanwege de (relatieve) rust is het vaak een kraamkamer voor pioniersnatuur. Ook de bedrijven varen er wel bij. Naast een groen imago is het vaak goedkoper de natuur haar gang te laten gaan, dan jaarlijks intensief te klepelen. De liefde voor het industriële landschap komt vast door vroeger: 'Ik kan van jongs af aan het industriële landschap waarderen. Ik kom uit Rotterdam, heb in het havengebied gewoond en heb daardoor affiniteit met dit type landschap. We gingen 's avonds wel eens naar de Botlek, en ik kon daar genieten van alle lichtjes.' (Origineel, voor de coördinator van de Nacht van de Nacht!) 'Maar goed, er gaat toch niks boven de donkerste plek van Zeeland: De Manteling in Oostkapelle. Want als ik daar op het duin sta, en ik zie aan de hemel de Melkweg als een zilveren vis aan de hemel fonkelen, dan kom ik echt tot rust.' wantij oktober 2017 9

Wantij | 2017 | | pagina 9