Crowdfunding tegen Brouwers eiland leverde meer dan 20.000 euro op. Toekomst Deltawateren Daar biedt de Kustvisie ook mogelijkheden toe.' De komst van de Kustvisie betekent niet dat gedane toezeggingen en verleende vergunningen worden ingetrokken. Er zijn ontwikkelingen die al zo ver zijn dat ze niet meer te stoppen zijn. Robbert: 'Cadzand is een voorbeeld van een gebied waar de ontwikkelingen naar ons idee te ver zijn doorgeschoten. Daar kunnen we niet veel meer aan doen. Ook zijn er ontwikkelingen gaande waar we niet mee in kunnen stemmen. De plannen voor 'Brouwerseiland' zijn daar een voorbeeld van. Wij vinden dat die echt niet kunnen. En daarom hebben we ook een crowdfundingscampagne gevoerd om daarmee een deel van de kosten te kunnen betalen van onze gang naar de Raad van State. Dat de Zeeuwse bevolking ons daarin steunt blijkt uit het succes van de actie. We hebben meer dan 20.000 euro opgehaald!' De afspraken die in de Zeeuwse kustvisie gemaakt zijn, worden in verordeningen en in bestemmingsplannen opgenomen en treden op die manier in werking. Voor ontwikkelingen die al in gang gezet waren is er een overgangsbeleid geformuleerd. Maar de Kustvisie gaat over de Noordzee kust en Zeeland is meer dan alleen de Noordzeekust. Robbert: 'De kans bestaat 'Door oude regelgeving zijn recreatiebe- drijven vaak omgeven door een grote groenwal. We noemen dat soms wel 'schaamgroen.' Die groenwal maakt van de bedrijven als het ware een apart gebied, zonder geleidelijke overgang naar de omliggende natuur of agrarisch gebied. De nieuwe trend is om de bedrijven in het landschap in te passen. Dus geen grote groenwal waarna je ineens in de duinen staat, maar de duinen als het ware al laten beginnen op de camping. Zo worden de bedrijven meer geïntegreerd in de omgeving, maken er meer onderdeel van uit. Als een bedrijf gaat vernieuwen, kan er meteen ook gekozen worden voor extensivering: hetzelfde aantal eenheden over een groter gebied verspreiden. dat de projectontwikkelaars naar het binnenland trekken nu er aan de kust in principe geen nieuwe projecten meer mogen worden opgestart. Daarom lijkt het ons verstandig om ook een visie voor de Deltawateren te ontwikkelen. De situatie daar is wel wat anders dan aan de kust. De natuur in de Delta wateren is nog niet op orde, denk bijvoorbeeld aan een probleem als de zandhonger in de Oosterschelde. Er liggen daarom kansen voor nieuwe ontwikkelingen. Combinatie van natuur en recreatie op sommige plaatsen net buiten de natuurgebieden bijvoorbeeld. Waarbij de belangrijke waarden voor leefomgevingskwaliteit, zoals rust, openheid, duisternis en stilte uiteraard wel overeind moeten blijven.' Voor meer informatie: www.zeeland.nl/ruimte/ zeeuwse-kustvisie Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantijredactie. wantij december 2017 13

Wantij | 2017 | | pagina 13