Bouwen met natuur maakt kustverdediging goedkoper én mooier Bewoners van delta's zijn door zeespiegelstijging, stormvloeden en orkanen in toenemende mate kwetsbaar voor overstroming. Het nieuws toont te vaak rampzalige overstromingen bijvoorbeeld in Azië en Amerika. Door de Nederlandse kennis en kunde over kustverdediging is Nederland een van de veiligste delta's van de wereld. Maar waterbouw kundige werken zijn kostbaar. Zouden we door ook gebruik te maken van de natuur een meer toekomstbestendige en goedkopere kustverdediging kunnen maken? Deze benadering heet 'Building with Nature'. Bouwen met natuur stimuleert de recreatie en lokale economie. Waar gebeurt het? Zeeland Joost Stronkhorst en Tjeerd Bouma ten van zand als bouwmateriaal voor duinen aan de kust, het opspuiten van slib voor het stabiliseren van oevers langs estuaria, en de aanleg van mosselbanken of oesterriffen voor het tegengaan van erosie (zie foto). Building with Nature verhoogt naast waterveiligheid ook vaak de welvaart door bij te dragen aan economie en natuur. De Nederlandse overheid past deze benadering nu al succesvol toe voor het handhaven van onze strand- en duinenkust en in het programma Ruimte voor de Rivier. De Nederlandse waterbouwsector expor teert deze aanpak naar het buitenland. 14 wantij december 2017 Denk bij 'Building with Nature' aan de aanleg van golfdempende schorren, of in de tropen mangrovebossen, het opspui- We weten inmiddels dat deze natuurlijke oplossingen de veerkracht van delta's sterk kunnen vergroten. Een wereldberoemd voorbeeld van Building with Nature is de manier waarop Nederland de erosie van onze stranden en duinen tegengaat. Zand uit de diepere Noordzee wordt met baggerschepen langs de vooroever van de kust gebracht: vroeger op het strand, meer nu vaak op de onderwatervooroevers, en sinds kort als mega-zandsuppletie aan de kust: de Zandmotor bij Scheveningen. Door de suppletie op een bepaalde manier ('de zandmotor') aan te brengen laten we het water het zand brengen waar het moet zijn. Dat bespaart veel tijd en geld in de aanleg. En geeft een lange tijd extra ruimte voor recreatie en natuur. Zeeland heeft trouwens een eigen zandmotor bij de Oesterdam, die ook al goed ontdekt is door de lokale recrean ten. Deze mini-zandmotor zorgt ervoor dat de achterliggende dam niet te zwaar door golven belast wordt, en daardoor 25 jaar langer veilig is. Om de erosie van de suppletie af te remmen zijn slim geplaatste kunstmatig aangelegde oesterriffen gebruikt. In de Zeeuwse

Wantij | 2017 | | pagina 14