Harde dijk Buitenland Zuidwestelijke Delta in de Oosterschelde. Foto: Edwin Paree. Delta Academy studenten werken mee aan onderzoek naar geschikte condities voor nieuwe mosselbanken delta zijn de afgelopen jaren diverse andere Building with Nature-projecten uitgevoerd. Zandsuppleties worden bijvoorbeeld ook toegepast om de geleidelijke verdrinking van eroderende zandplaten tegen te gaan: 'de zandhon- ger' van de Oosterschelde. Deze erosie is het gevolg van de aanleg van de Ooster- scheldekering, en maakt dat grotere golven de dijken belasten en unieke natuur van schorren en slikken verdwijnt. Door zandsuppleties kan dit proces worden omgedraaid. Maar een goede uitvoering vergt veel onderzoek en kennis om de andere activiteiten niet te verstoren. Building with Nature kan naast veiligheid ook de lokale economie stimuleren. Het is bijvoorbeeld de verwachting dat het nu in aanleg zijnde Plan Waterdunen, behalve de veiligheid ook de recreatie in West-Zeeuws-Vlaanderen sterk zal stimuleren. Want recreatie is met de verdere verstedelijking van Nederland en België een steeds belangrijker wordende bron van werkgelegenheid aan het worden. Hoewel Building with Nature vaak zachte oplossingen combineert met duinen of een dijk, zijn er ook situaties waar kustverdediging met een harde dijk de enige mogelijkheid is. Ook op dat type harde substraten van beton en steen kunnen we de biodiversiteit vergroten door alternatieve dijkbekledingsmateria- len te gebruiken. Het kost weinig extra, maar levert wel een veel rijkere natuur en daarmee aantrekkelijker Zeeland op. Proeven op dijkvakken langs de Ooster schelde tonen dat kleine maatregelen zeer positieve effecten kunnen hebben. In het buitenland begint de Building with Nature aanpak ook aan te slaan. Aan de kust van het Engelse Norfolk wordt volgend jaar naar Nederlands model, eveneens een zandmotor aangelegd. Voor de erosieve kust van Colombia is een masterplan opgesteld waar Building with Nature een centrale rol speelt, waar mee het natuurlijk kapitaal wordt versterkt. En met het pilotproject 'Building with Nature Indonesië' wordt gekeken of de mangrovekust van Noord-Java kan worden hersteld en versterkt om de kustveiligheid voor zo'n 70.000 mensen te verbeteren. Building with Nature kan op bredere schaal worden ingezet om de veerkracht van de Zuidwestelijke Delta te vergroten. Om Zeeland op de lange termijn leefbaar te houden, moeten we toe naar een aanpak die welvaart en waterveiligheid koppelt. Deze koppeling is noodzaak, en past ook bij de Zeeuwse mentaliteit, waar veiligheid en economie hoog in het vaandel staan. Maar hoe dat er straks uit gaat zien is iets dat we nu moeten onderzoeken. Deze onderwerpen vormen de kennisagenda van NIOZ, Deltares, WMR en van HZ University of Applied Sciences. Het is belangrijk dat Building with Nature-onderzoek in Zeeland toeneemt. In vergelijking tot de Waddenzeekust, de Hollandse kust, het IJsselmeer en de Waddenzee, loopt Zeeland daarbij achter. Dit is iets waar de Zeeuwse politiek meer aandacht voor zou moeten vragen. Voor meer informatie: www.deltares.nl,www.nioz.nl en www.hz.nl 9 Joost Stronkhorst en Tjeerd Bouma zijn verbonden aan Delta Academy, HZ University of Applied Sciences Vlissingen en resp. Deltares Delft en NIOZ Yerseke. wantij december 2017 15

Wantij | 2017 | | pagina 15