Windmolens bouwen in de natuur Windturbines die op bepaalde tijden stilstaan in verband met de vogeltrek, een speciaal aangelegde broedplek voor de bontbekplevier, boren en storten van heipalen in plaats van gewoon heien. Allemaal maatregelen om de negatieve invloed van windenergie op de natuur te verminderen of weg te nemen. Oosterscheldekering Hoge windturbines veroorzaken minder vogel slachtoffers dan lage Boren en storten Ruimte voor vogels Dode vogels Gerda Spaander Over de schoonheid of de horizonvervui ling van windturbines in het landschap zijn de meningen sterk verdeeld. Smaken verschillen nu eenmaal. Maar windener gie heeft ook invloed op vooral de fauna in de omgeving. Op de algemene ledenvergadering van de ZMf op 24 oktober jl. vertelden Roland-Jan Buijs (Buijs Eco Consult, BEC) en Matthijs Jansen (E-Connection) wat er allemaal speelt wat betreft ecologische aspecten van windenergie, en tot welke maatrege len dit leidt. Windenergie wordt in Zeeland vooral opgewekt in concentratiegebieden, aan de randen van Natura 2000-gebieden. Dat maakt dat maatregelen om schade te voorkomen of te beperken niet vrijblij vend zijn, ze staan in de vergunning. In de havens waar ooit de pijlers voor de Oosterscheldekering werden gebouwd is nu het Windpark Bouwdokken in aanbouw. Opdrachtgever E-Connection heeft hier bureau Buijs Eco Consult ingehuurd om te bepalen wat er moet gebeuren, zowel in de fase waarin het windpark wordt aangelegd als tijdens het gebruik. De aanleg is nu ruim een jaar in volle gang. Roland-Jan Buijs vertelt wat er van tevoren en bij de bouw komt kijken. 'Om bij het begin te beginnen: bij het ontwerp van dit windpark is er samengewerkt met verschillende natuurorganisaties, dat voorkomt een gang naar de Raad van State. Bij de opstelling van de turbines moeten we rekening houden met vogeltrekroutes. Een te lange lijnopstel- ling kan een barrière vormen. Het heien kan tot op grote afstand vooral voor zeehonden verstoring veroorzaken. Het is het goedkoopst om kant en klare betonnen palen de grond in te slaan, maar dat geeft veel lawaai en trillingen. Voor storingsvrij funderen wordt een methode toegepast van voorboren, wapening aanbrengen en dan beton storten. Dit is geen speciale welwillend heid van de opdrachtgever - het is gewoon verplicht, het staat in de vergunning. Ook mogen er op kwetsbare plekken geen bouwactiviteiten plaatsvin den in het broedseizoen. En tijdens de bouw mag het bouwterrein niet zodanig worden ontwaterd dat er verdroging plaatsvindt. Bij de voorbereiding van Windpark Bouwdokken is zand vrijgekomen waarmee op advies van BEC een hoogwa- tervluchtplaats is aangelegd. Goed voor lepelaars, scholeksters en nog veel meer vogels. 'Ook de visdieven zijn verwend met een speciaal voor hen bedoeld vlot. Op afstand zie je al dat het een groot succes is. Dat vinden de meeuwen trouwens ook, want die lusten wel een visdiefje. Zij moeten dan weer op afstand worden gehouden.' Als de turbines eenmaal draaien zijn de slachtoffers van aanvaringen onder vogels en vleermuizen een belangrijk punt van zorg. Overigens veroorzaken hoge turbines minder slachtoffers dan lage, blijkbaar vliegen vogels er onder door. Roland-Jan Buijs legt uit dat de dode vogels worden uitgedrukt in aantal per Megawatt per jaar. 'Dat klinkt nogal zakelijk, maar je moet wel een maatstaf hebben voor wat aanvaardbaar is. Bij de minder hoge turbines van voorheen kwamen jaarlijks gemiddeld zo'n twee vogels om per MW, bij de types die vandaag de dag worden neergezet zijn dat er 0,8. Dat is weliswaar veel minder vogelslachtoffers dan in het verkeer, maar dat mag geen excuus zijn. Dus de aantallen moeten voortdurend worden bijgehouden. Als er op bepaalde tijden, zoals de slaaptrek, toch te veel vogels tegen de wieken aanvliegen kunnen de turbines worden stilgezet, al zal zo'n besluit ook wel voor een dilemma zorgen. Wat is teveel? Hoeveel opbrengstderving heb je er voor over? En als je ze vaker stilzet heb je meer turbines nodig. 16 wantij december 2017

Wantij | 2017 | | pagina 16