Tiny Houses nu ook in Zeeland Overgewaaid uit Amerika beginnen Tiny Houses in Europa vaste grond onder de voeten te krijgen. In Zeeland hebben we ze nog niet, maar dat gaat veranderen. Voetafdruk Zeeland Bewuster leven Bouke Kromhout van der Meer Toen een jaar of tien geleden de huizen markt verzwakte door de economische crisis, ontstond er in Amerika de behoefte om goedkoop, onafhankelijk en flexibel te wonen. Een groep mensen ging aan de slag om hun eigen huisjes te bouwen. Steeds meer mensen kregen belangstel ling en bouwden hun eigen Tiny House: de Tiny House Movement was geboren. Een Tiny House is een volledig uitgerust huisje. Meestal bedraagt de oppervlakte niet meer dan dertig vierkante meter. Bewoners wekken vaak zelf hun (duur zame) energie op. Wonend in groepjes maken de bewoners vaak gebruik van gezamenlijke voorzieningen. Steeds meer mensen kiezen voor het wonen in een Tiny House vanwege het duurzame aspect. Leven in zo'n huisje verkleint je ecologische voetafdruk, door het kleine woonoppervlak. Je hebt minder ruimte om spullen op te slaan en daardoor hebben bewoners vaak minder bezittin gen. De beperkt beschikbare woonruimte stimuleert een bewustere levenswijze met als gevolg minder verspilling en afval. Ook verbruikt een klein huis minder energie dan een standaard woning. 'Tiny Houses Zeeland' is een van de twee groepen in Zeeland met plannen om zo te gaan wonen. Niels Sinke, een van initiatiefnemers vertelt: 'Na een verblijf in de Randstad keerde ik terug in Zeeland. Ik heb nu tijdelijke woonruimte, maar was op zoek naar een woonvorm waarvan de financiële druk niet zo hoog is en waarmee ik mijn ecologische voetafdruk kan verkleinen.' Hij vervolgt: 'Samen met de andere initiatiefnemers heb ik de gemeente Middelburg benaderd met ons plan om in Tiny Houses te gaan wonen. We hebben nu in principe toestemming om in Sint Laurens maximaal tien Houses neer te zetten.' De toekomstige bewoners zijn tussen de twintig en zestig jaar. Ze willen bewuster gaan leven. Zo komt er een gezamenlijke moestuin. Ieder heeft daar een eigen stukje grond, maar gereedschap en een schuurtje worden gedeeld. Niels: 'We plaatsen zonnepanelen op de daken. Daarmee kunnen we een groot deel van onze energie zelf opwekken. Ook gaan we regenwater opvangen om dat te gebruiken en zo min mogelijk duur drinkwater te verspillen.' Voor meer informatie: www.tinyhousenederland.nl Bouke Kromhout van der Meer is lid van de Wantijredactie. 18 wantij december 2017

Wantij | 2017 | | pagina 18