Nieuwe voorzitter ZMf Maarten Sas: 'Ik ben geen weggooier' DE VOETAFDRUK De nieuwe voorzitter van de ZMf, Maarten Sas is in zijn huidige werk bij de Goese Woningcorporatie RWS (met een aanbod van 6.636 woningen in Goes, Kapelle en Noord-Beveland) flink bezig met energie besparing en duurzame energie. Met nieuwe technie ken, want er moet nog veel gebeuren voor alle woningen in 2050, of volgens het Zeeuwse Energie akkoord zelfs in 2045, energie-neutraal zijn. En hoe gaat het er bij hem thuis aan toe? Vakantie Gerda Spaander Zijn woning in Kamperland heeft onlangs een flinke verbouwing ondergaan. Het huis is niet alleen uitgebreid in verband met de praktijk aan huis van zijn vrouw, maar ook toekomstbestendig gemaakt. 'Alles is gelijkvloers, en als het moet is er straks ruimte voor nog een echtpaar om voor ons te zorgen als we oud zijn. En er is vooral héél stevig geïsoleerd. Vroeger deed ik in de winter regelmatig een Noorse trui aan, maar dat is nu veel te warm.' Het is geen nul-op-de-meter woning geworden, zoals de woning van de toekomst, maar het gaat de goede kant op. Met ook nog twintig zonnepane len op het dak en groene stroom is het energieverbruik in huize Sas in ieder geval bescheiden in verhouding tot het woonoppervlak. Wat wel flink aantikt is de mobiliteit. Sas gaat graag op vakantie. Een paar keer per jaar binnen Europa, en ook af en toe daarbuiten. Binnenkort staat Argentinië op het programma. Hij wil graag andere culturen beleven, al hoeft hij ook weer niet alles te zien. In Zeeland is het natuur lijk ook goed toeven, maar daar is zijn werk altijd dichtbij. 'Thuis ben ik eigenlijk nooit los van mijn werk, dus daar wil ik ook wel eens letterlijk afstand van nemen. Verder denk ik dat we het op een gegeven moment rustiger aan gaan doen. We wonen met uitzicht op het Veerse Meer, prachtig natuurlijk.' Wonen in Kamperland veroorzaakt de nodige autokilometers. 'Met een benzineauto, maar dan wel een met een verbruik van 1 op 16, en ik doe lang met mijn auto. Nee, geen Tesla, dat is me te duur, dat is meer iets voor een lease auto.' In huize Sas wordt wel vlees gegeten, maar er wordt bewust inge kocht, en graag in de buurt. Maarten noemt zichzelf een 'slechte weggooier', dus spullen gaan lang mee. Dat alles levert een score op van 4.5 ha. Net iets onder het gemiddelde van het ZMf-bestuur, dat in de vorige Wantij met de billen bloot ging. En al weer lager dan van de twee vorige ZMf-voorzitters. 'Als voorzitter van de ZMf word ik natuurlijk wel alerter op mijn eigen gedrag.' Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie 20 wantij december 2017

Wantij | 2017 | | pagina 20