Alle Zeeuwse woningen in 2045 energieneutraal De energietransitie is een veel omvattend begrip en tegelijkertijd een van de grootste uitdagingen van deze tijd. Kort gezegd behelst de energietransitie de overgang van fossiel verbranden naar duurzaam opwekken van energie, in combinatie met besparen en efficiënt gebruiken. Projecten Zeeuws Energieakkoord Bewustwording In principe kan elke woning energieneutraal gemaakt worden, in één keer of in fases. Bij nieuwbouw is de investering over het algemeen minder groot. Ook kan - onder voorwaarden - gebruik gemaakt worden van subsidieregelingen. Verwarmen Peter Louwerse In het kader van de energietransitie is de ZMf, samen met andere partijen, al jaren actief met een groot aantal projecten. Bekend zijn Het Zon Effect en het Warmte Effect, samen met Zeeuwind, die vooral gericht zijn op de collectieve aanschaf van zonnepanelen en warmtepompen. Natuurlijk gaan die projecten gewoon door. Maar voor de totale energietransi tie is het lang niet genoeg, aldus de ZMf. Begin dit jaar is het 'Zeeuws Energieak koord particuliere woningvoorraad' gesloten tussen een dertigtal partijen, onder wie de ZMf. Voordeel van zo'n akkoord is dat partijen zich verbinden en door een ketenaanpak een versnelling geven aan de transitie. In het akkoord is opgenomen dat in 2045 alle particuliere woningen in Zeeland energieneutraal zijn, vijf jaar eerder dan in het landelijke energieakkoord. Het energieneutraal maken van de particuliere woningen is een belangrijk onderdeel in de gehele energietransitie. Een onderwerp dat dicht bij de burger en dus dicht bij de leden van de ZMf staat. Dat blijkt uit de grote belangstelling die er is voor de informa tieavonden met de thema's energie besparing en duurzame energie. Zoals de informatiebijeenkomst over aardgasvrij wonen die op 6 november in Middelburg was. Met 150 belangstellenden zat de hele zaal vol. Naast informatiebijeen komsten wil de ZMf ook steeds meer maatwerk leveren omdat iedere woonsituatie weer anders is. Hiervoor zijn onafhanke lijke adviseurs nodig. Ook dit is een belangrijk onderdeel binnen het Zeeuws Energieakkoord waaraan ZMf een bijdrage levert. Particuliere huiseigenaren zijn zich steeds meer bewust van hun energiegebruik. Men is meer milieubewust en ziet mogelijk heden om zelf acties te ondernemen. Natuurlijk spelen ook kostenbesparing en wooncomfort een rol. Belangrijk is dat mensen meer bereid zijn tot gedragsver andering. Het gaat niet alleen om de technische aanpassingen aan de woning, maar ook de manier van leven. Het sociale aspect speelt steeds meer een rol. Zoals we gewend zijn geraakt aan het inleveren van statiegeldflessen en het afval te scheiden, vinden we zonnepane len nu volkomen normaal. Vroeger moest je uitleggen waarom je zonnepanelen had. Nu moet je uitleggen waarom je ze niét aanschaft. En met een knipoog: mensen laten zich eerder overtuigen door een buurman met goede ervaringen dan door een organisatie met een missie. Mensen zijn zich nu sterk aan het oriënteren op verwarmen. De overgang van een cv-ketel naar een warmtepomp en dan vooral de consequenties daarvan, zoals lage temperatuurverwarming, leveren veel vragen op. Ook de aanbod zijde zoals architecten, aannemers en installateurs moet ondersteund worden. Dat doen andere partijen die het Zeeuws Energie Akkoord hebben ondertekend. Het kost tijd om voldoende kennis en ervaring in de aanbiedende sector op te bouwen van en met de nieuwste technieken op het gebied van energie- 4 wantij december 2017

Wantij | 2017 | | pagina 4